We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Acer 67W PD Charger, USB Port: 2C+1A, UK Plug, 100W USB-C Cable, Black
SKU
ZL.ADTCC.00K
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Acer 67W PD Charger, USB Port: 2C+1A, UK Plug, 100W USB-C Cable, Black
- PD fast charging - USB-C port up to 67W Power Delivery, fast charging
- Certified and approved to work with all Acer Notebooks and Chromebooks
- Powered by GaN II Technology, higher energy efficiency, upgraded heat dissipation certified safe
- USB-C Cable - Includes 2m, 100W USB-C to USB-C Cable
| SKU | ZL.ADTCC.00K |
|---|---|
| EAN | 4711721041437 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | Out of Stock |
A compact, GaN II–powered fast charger delivering up to 67W USB‑C Power Delivery. Certified for all Acer laptops and Chromebooks and bundled with a 2m 100W USB‑C cable for reliable, efficient charging.
| Features | |
|---|---|
| Adjustable output voltage | Yes |
| Power plug type | Type G |
| Input voltage | 100-240 V |
| Output power | 67 W |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Laptop |
| Power protection features | Over current, Over voltage, Short circuit, Overheating |
| Power current type | AC-to-DC |
| Product colour | Black |
| USB ports quantity | 3 |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum input voltage | 240 V |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 67 W |
| Power | |
| Adjustable output voltage | Yes |
| Input voltage | 100-240 V |
| Output power | 67 W |
| Performance | |
| Power plug type | Type G |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Laptop |
| Power protection features | Over current, Over voltage, Short circuit, Overheating |
| Power current type | AC-to-DC |
| USB ports quantity | 3 |
| Design | |
| Cable length | 2 m |
| Product colour | Black |
| Suitable for indoor use | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 140 g |
| Width | 85 mm |
| Depth | 55 mm |
| Height | 30 mm |
| Cable length | 2 m |
| Packaging data | |
| Package width | 129 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 5.9 mm |
| Package weight | 285 g |
| Cables included | USB Type-C |
| Package type | Box |
| Power adapter included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C |
| Power adapter included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Power adapter included | Yes |