We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks 25G-SFP28-TWX-P-0101-0-5M-AO InfiniBand/fibre optic cable 0.5 m DAC Black
SKU
25G-SFP28-TWX-P-0101-0-5M-AO
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Brocade (Formerly) 25G-SFP28-TWX-P-0101-0-5 Compatible TAA Compliant 25GBase-CU SFP28 to SFP28 Direct Attach Cable (Passive Twinax, 0.5m)
- Up to 25Gbps bi-directional data links
- Hot-pluggable
- Compliant with SFF-8402
- 100 Ohm differential impedance
- Enhanced EMI design
- AC coupled inputs and outputs
- Operating Temperature: 0 to 70 Celsius
- Single power supply 3.3V
- RoHS Compliant and Lead-Free
| Cable length | 0.5 m |
|---|---|
| Cable type | DAC |
| SKU | 25G-SFP28-TWX-P-0101-0-5M-AO |
| EAN | 0195285712486 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
This is a Brocade® (Formerly) 25G-SFP28-TWX-P-0101-0-5 compatible 25GBase-CU SFP28 to SFP28 direct attach cable that operates over passive copper with a maximum reach of 0.5m. It has been programmed, uniquely serialized, and data-traffic and application tested to ensure it is 100% compliant and functional. This direct attach cable is TAA (Trade Agreements Act) compliant, and is built to comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | SFP28 |
| Connector 2 | SFP28 |
| Cable type | DAC |
| Cable length | 0.5 m |
| Data transfer rate | 25 Gbit/s |
| Ethernet interface type | 25 Gigabit Ethernet |
| Brand compatibility | Brocade |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A991 |
| Product colour | Black |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Plug and Play | Yes |
| Conductor material | Copper |
| AWG wire size | 30 |
| Cable shape | Round |
| Bending radius | 2.6 cm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Harmonized System (HS) code | 85176200, 8517.62.0090 |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Cadmium, Lead, Mercury |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS, Trade Agreements Act (TAA) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Bending radius | 2.6 cm |
| Cable length | 0.5 m |
| Package width | 229 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 180 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 229 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 180 g |
| Technical details | |
| Connector 1 | SFP28 |
| Connector 2 | SFP28 |
| Cable type | DAC |
| Cable length | 0.5 m |
| UNSPSC-code | 26121609 |
| Doesn't contain | Cadmium, Lead, Mercury |
| Compliance certificates | RoHS, Trade Agreements Act (TAA) |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 25 Gbit/s |
| Other features | |
| Networking standards | IEEE 802.3by |
| UNSPSC-code | 26121609 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176200, 8517.62.0090 |