We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks ADD-16FAMPO-2MPO3M5OM4LZ InfiniBand/fibre optic cable 3 m MPO-16 2x MPO MMF Aqua colour, Black, Green
SKU
ADD-16FAMPO-2MPO3M5OM4LZ
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
3m MPO/APC to 2xMPO/UPC Aqua OM4 LSZH 16-Strand Fiber Fanout Cable
| Cable length | 3 m |
|---|---|
| Cable type | MMF |
| SKU | ADD-16FAMPO-2MPO3M5OM4LZ |
| EAN | 0195285825803 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
This is a 3m MPO/APC to 2xMPO/UPC Aqua OM4 LSZH 16-Strand Fiber Fanout Cable. OM4 fiber optic cable is a high-performance multimode fiber optimized for high-speed data transmission, supporting up to 100G over distances of up to 150 meters. Ideal for data centers and large-scale network infrastructures, it delivers superior bandwidth and reliability for demanding business applications. LSZH (Low Smoke Zero Halogen) fiber cable jackets are designed to minimize toxic smoke and harmful emissions in the event of a fire, making them ideal for enclosed or high-traffic areas. These cables provide enhanced safety and environmental protection, making them a popular choice for businesses prioritizing workplace safety and eco-friendly infrastructure. The Standard Boot option provides reliable and straightforward connections for fiber cables, making it an economical choice for various networking applications. Ideal for businesses that require dependable performance without the complexity, this option ensures consistent data transmission in everyday network setups. Our cables are TIA compliant, ensuring performance for all networking needs.
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OM4 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | MPO-16 |
| Connector 2 | 2x MPO |
| Cable type | MMF |
| Cable length | 3 m |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Ethernet interface type | 100 Gigabit Ethernet |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
| Polarity | B |
| Product colour | Aqua colour, Black, Green |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Female |
| Connector polish type | APC/UPC |
| Plug and Play | Yes |
| Connector shielding | No |
| Cable shape | Round |
| Country of origin | China |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Certificates | |
| Compliance certificates | Telecommunicatios Industry Association (TIA) |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 3 mm |
| Cable length | 3 m |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | MPO-16 |
| Connector 2 | 2x MPO |
| Cable type | MMF |
| Cable length | 3 m |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Doesn't contain | Halogen |
| Compliance certificates | Telecommunicatios Industry Association (TIA) |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | China |