We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks ADD-LC-LC-120M5OM4P InfiniBand/fibre optic cable 120 m LOMM Aqua colour
SKU
ADD-LC-LC-120M5OM4P
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
120m LC (Male) to LC (Male) Straight Aqua OM4 Duplex Plenum Fiber Patch Cable
| Cable length | 120 m |
|---|---|
| Cable type | LOMM |
| SKU | ADD-LC-LC-120M5OM4P |
| EAN | 0821456556725 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
This is LC (male) to LC (male) aqua OM4 duplex plenum-rated patch straight cable that is used for high speed data transfer. An OM4 cable has a core size of 50m microns that supports 10 Gigabit Ethernet at lengths measuring up to 550 meters , and 100 Gigabit Ethernet measuring up to 150 meters and is reverse compatible with OM3. Plenum-rated cables must self-extinguish and prevent re-ignition. Duplex cabling provides two-strands of fiber and is most commonly used in applications that utilize one lane to transmit and one lane to receive. Our patch cables are 100% compliant for all of your networking needs and are guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
| Technical details | |
|---|---|
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable type | LOMM |
| Cable length | 120 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Features | |
| Fibre optic type | OM4 |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable type | LOMM |
| Cable length | 120 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, 100 Gigabit Ethernet |
| Product colour | Aqua colour |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable length | 120 m |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |