We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks ADD-QARQMX-AOC15M InfiniBand/fibre optic cable 15 m QSFP+ AOC Blue
SKU
ADD-QARQMX-AOC15M
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Arista Networks AOC-Q-Q-40G-15M to Mellanox MC2210310-015 Compatible TAA Compliant 40GBase-AOC QSFP+ to QSFP+ Direct Attach Cable (850nm, MMF, 15m)
| Cable length | 15 m |
|---|---|
| Cable type | AOC |
| SKU | ADD-QARQMX-AOC15M |
| EAN | 0195285692214 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
This Arista Networks AOC-Q-Q-40G-15M to Mellanox MC2210310-015 dual OEM compatible 40GBase-AOC QSFP+ to QSFP+ active TAA (Trade Acts Agreement) compliant direct attach cable has a maximum reach of 15.0m. It is 100% Arista Networks and Mellanox compatible and has been programmed, uniquely serialized, and data-traffic and application tested to ensure that it is compliant and functional. This direct attach cable will initialize and perform identically to Arista Networks and Mellanox's individual cables and is built to meet or exceed Arista Networks and Mellanox's specifications, and comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | QSFP+ |
| Connector 2 | QSFP+ |
| Cable type | AOC |
| Cable length | 15 m |
| Ethernet interface type | 40 Gigabit Ethernet |
| Brand compatibility | Arista Networks |
| Wavelengths supported | 850 nm |
| Product colour | Blue |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Plug and Play | Yes |
| Cable shape | Round |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Connector 1 | QSFP+ |
| Connector 2 | QSFP+ |
| Cable type | AOC |
| Cable length | 15 m |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 15 m |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |