We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks ADD-QHPASCI-PDAC5M InfiniBand/fibre optic cable 5 m QSFP+ 4x SFP+ Black
SKU
ADD-QHPASCI-PDAC5M
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
5 m, QSFP+ - 4x SFP+, CU, Passive, 40GBase, Black
| Cable length | 5 m |
|---|---|
| SKU | ADD-QHPASCI-PDAC5M |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
This HP® JG331A to Cisco® SFP-H10GB-CU5M dual OEM compatible 40GBase-CU QSFP+ to 4xSFP+ passive TAA (Trade Acts Agreement) compliant direct attach cable has a maximum reach of 5.0m (16.4ft). It is 100% HP® to Cisco® compatible and has been programmed, uniquely serialized, and data-traffic and application tested to ensure that it is compliant and functional. This direct attach cable will initialize and perform identically to HP® to Cisco®'s individual cables and is built to meet or exceed HP® to Cisco®'s specifications, and comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | QSFP+ |
| Connector 2 | 4x SFP+ |
| Connector contacts plating | Copper |
| Cable length | 5 m |
| Data transfer rate | 40 Gbit/s |
| Ethernet interface type | 40 Gigabit Ethernet |
| Brand compatibility | HP |
| Product colour | Black |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Plug and Play | Yes |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 355.6 mm |
| Package depth | 355.6 mm |
| Package height | 38.1 mm |
| Package weight | 1.54 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Connector 1 | QSFP+ |
| Connector 2 | 4x SFP+ |
| Connector contacts plating | Copper |
| Cable length | 5 m |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 40 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 5 m |
| Package width | 355.6 mm |
| Package depth | 355.6 mm |
| Package height | 38.1 mm |
| Package weight | 1.54 kg |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |