We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks ADD-QHPCSCI-AOC10M InfiniBand/fibre optic cable 10 m QSFP+ 4x SFP+ AOC Aqua colour
SKU
ADD-QHPCSCI-AOC10M
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
QSFP+ To 4x SFP+. 40GBase-AOC, 40Gbps, 850nm, Cisco & HP, 10m
| Cable length | 10 m |
|---|---|
| Cable type | AOC |
| SKU | ADD-QHPCSCI-AOC10M |
| EAN | 0195285288592 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
HP JG331A-AOC-10M to Cisco SFP-10G-AOC10M Compatible TAA Compliant 40GBase-AOC QSFP+ to 4xSFP+ Direct Attach Cable (850nm, MMF, 10m)
This HP JG331A-AOC-10M to Cisco SFP-10G-AOC10M dual OEM compatible 40GBase-AOC QSFP+ to 4xSFP+ TAA (Trade Acts Agreement) compliant active optical cable has a maximum reach of 10.0m (32.8ft). It is 100% Cisco to HP compatible and has been been programmed, uniquely serialized, and data-traffic and application tested to ensure that it is compliant and functional. This direct attach cable will initialize and perform identically to Cisco and HP's indvidual cables and is built to meet or exceed Cisco and HP's specifications, and comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards. All of our dual OEM cables are Trade Agreements Act (TAA) compliant. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
This HP JG331A-AOC-10M to Cisco SFP-10G-AOC10M dual OEM compatible 40GBase-AOC QSFP+ to 4xSFP+ TAA (Trade Acts Agreement) compliant active optical cable has a maximum reach of 10.0m (32.8ft). It is 100% Cisco to HP compatible and has been been programmed, uniquely serialized, and data-traffic and application tested to ensure that it is compliant and functional. This direct attach cable will initialize and perform identically to Cisco and HP's indvidual cables and is built to meet or exceed Cisco and HP's specifications, and comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards. All of our dual OEM cables are Trade Agreements Act (TAA) compliant. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Features | |
|---|---|
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | QSFP+ |
| Connector 2 | 4x SFP+ |
| Cable type | AOC |
| Cable length | 10 m |
| Data transfer rate | 40 Gbit/s |
| Ethernet interface type | 40 Gigabit Ethernet |
| Brand compatibility | Cisco |
| Wavelengths supported | 850 nm |
| Product colour | Aqua colour |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Cable shape | Round |
| Fastening type | Push–pull |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, Network Equipment Building Standards (NEBS), REACH, RoHS, Trade Agreements Act (TAA), WEEE |
| Packaging data | |
| Package width | 355.6 mm |
| Package depth | 355.6 mm |
| Package height | 25.4 mm |
| Package weight | 2.72 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | QSFP+ |
| Connector 2 | 4x SFP+ |
| Cable type | AOC |
| Cable length | 10 m |
| Compliance certificates | CE, Network Equipment Building Standards (NEBS), REACH, RoHS, Trade Agreements Act (TAA), WEEE |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 40 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 10 m |
| Package width | 355.6 mm |
| Package depth | 355.6 mm |
| Package height | 25.4 mm |
| Package weight | 2.72 kg |