We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks ADD-S28BRS28FT-P3M InfiniBand/fibre optic cable 3 m SFP28 DAC Black
SKU
ADD-S28BRS28FT-P3M
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Brocade (Formerly) 25G-SFP28-TWX-P-0301 to Fortinet® SFP-28G-PDAC3M-FT Compatible TAA Compliant 10GBase-CU SFP+ to SFP+ Direct Attach Cable (Passive Twinax, 3m)
| Cable length | 3 m |
|---|---|
| Cable type | DAC |
| SKU | ADD-S28BRS28FT-P3M |
| EAN | 0195285808509 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
This Brocade (Formerly) 25G-SFP28-TWX-P-0301 to Fortinet® SFP-28G-PDAC3M-FT dual OEM compatible 25GBase-CU SFP28 to SFP28 passive TAA (Trade Acts Agreement) compliant direct attach cable has a maximum reach of 3.0m (9.8ft). It is 100% Brocade (Formerly) and Fortinet compatible and has been programmed, uniquely serialized, and data-traffic and application tested to ensure that it is compliant and functional. This direct attach cable will initialize and perform identically to Brocade (Formerly) and Fortinet's individual cables and is built to meet or exceed Brocade (Formerly) and Fortinet's specifications, and comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | SFP28 |
| Connector 2 | SFP28 |
| Connector contacts plating | Copper |
| Cable type | DAC |
| Cable length | 3 m |
| Ethernet interface type | 25 Gigabit Ethernet |
| Brand compatibility | Cisco |
| Product colour | Black |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Cable shape | Round |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Connector 1 | SFP28 |
| Connector 2 | SFP28 |
| Connector contacts plating | Copper |
| Cable type | DAC |
| Cable length | 3 m |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 3 m |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |