We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks ADD-SEXSMX-PDAC5M InfiniBand/fibre optic cable 5 m SFP+ DAC Black
SKU
ADD-SEXSMX-PDAC5M
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Extreme Networks 10306 to Mellanox MC3309130-005 Compatible TAA Compliant 10GBase-CU SFP+ to SFP+ Direct Attach Cable (Passive Twinax, 5m)
| Cable length | 5 m |
|---|---|
| Cable type | DAC |
| SKU | ADD-SEXSMX-PDAC5M |
| EAN | 0195285801166 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
This Extreme Networks 10306 to Mellanox MC3309130-005 dual OEM compatible 10GBase-CU SFP+ to SFP+ passive TAA (Trade Acts Agreement) compliant direct attach cable has a maximum reach of 5m (16.4ft). It is 100% Extreme Networks® to Mellanox® compatible and has been programmed, uniquely serialized, and data-traffic and application tested to ensure that it is compliant and functional. This direct attach cable will initialize and perform identically to Extreme Networks® to Mellanox®'s individual cables and is built to meet or exceed Extreme Networks® to Mellanox®'s specifications, and comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Connector contacts plating | Copper |
| Cable type | DAC |
| Cable length | 5 m |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Brand compatibility | Extreme Networks |
| Product colour | Black |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Cable shape | Round |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Connector contacts plating | Copper |
| Cable type | DAC |
| Cable length | 5 m |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 5 m |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |