We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks ADD-SFF8644-8088-5M InfiniBand/fibre optic cable SFF-8644 SFF-8088 Black
SKU
ADD-SFF8644-8088-5M
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
5.0m (16.4ft) SFF-8644 External Mini-SAS HD to SFF-8088 External Mini-SAS Male to Male Black Storage Cable
| Cable length | 5 m |
|---|---|
| SKU | ADD-SFF8644-8088-5M |
| EAN | 0821455635292 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
This is a 5.0m (16.4ft) SFF-8644 external mini-SAS HD to SFF-8088 external mini-SAS male to male black storage cable that is used for high speed data transfer. This part is made to industry standard specifications and can be used in many different applications. This storage cable features SFF-8644 to SFF-8088 connectors for connectivity between network appliances. These cables are application tested and guaranteed to work 100% of the time.
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 1 | SFF-8644 |
| Connector 2 | SFF-8088 |
| Cable length | 5 m |
| Product colour | Black |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Connector 1 | SFF-8644 |
| Connector 2 | SFF-8088 |
| Cable length | 5 m |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 5 m |