We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks CAB-SFP-2M-AO InfiniBand/fibre optic cable DAC Black
SKU
CAB-SFP-2M-AO
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Cisco Compatible TAA Compliant 1000Base-CU SFP Direct Attach Cable (Passive Twinax, 2m)
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| Cable type | DAC |
| SKU | CAB-SFP-2M-AO |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
This is a Cisco compatible 1000Base-CU SFP to SFP direct attach cable that operates over passive copper with a maximum reach of 2.0m (6.5ft). It has been programmed, uniquely serialized, and data-traffic and application tested to ensure it is 100% compliant and functional. This direct attach cable is TAA (Trade Agreements Act) compliant, and is built to comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | SFP |
| Connector 2 | SFP |
| Connector contacts plating | Copper |
| Cable type | DAC |
| Cable length | 2 m |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Brand compatibility | Cisco |
| Product colour | Black |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Cable shape | Round |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Connector 1 | SFP |
| Connector 2 | SFP |
| Connector contacts plating | Copper |
| Cable type | DAC |
| Cable length | 2 m |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |