We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks Lenovo 4M27A67041 Compatible TAA 25GBas network transceiver module Fiber optic 25000 Mbit/s SFP28 850 nm
SKU
4M27A67041-AO
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Lenovo 4M27A67041 Compatible TAA 25GBase-SR SFP28 Transceiver (MMF, 850nm, 100m, LC, DOM)
| Interface type | SFP28 |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 25000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | 4M27A67041-AO |
| EAN | 0195285738042 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
This Lenovo 4M27A67041 compatible SFP28 transceiver provides 25GBase-SR throughput up to 100m over multi-mode fiber (MMF) using a wavelength of 850nm via an LC connector. It can operate at temperatures between 0 and 70C. Our transceiver is built to meet or exceed OEM specifications and is guaranteed to be 100% compatible with Lenovo. It has been programmed, uniquely serialized, and tested for data-traffic and application to ensure that it will initialize and perform identically. All of our transceivers comply with Multi-Source Agreement (MSA) standards to provide seamless network integration. Additional product features include Digital Optical Monitoring (DOM) support which allows access to real-time operating parameters. This transceiver is Trade Agreements Act (TAA) compliant. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Maximum data transfer rate | 25000 Mbit/s |
| Interface type | SFP28 |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Ethernet interface type | 25 Gigabit Ethernet |
| SFP transceiver standard | SR |
| Fiber ethernet cabling technology | 25GBASE |
| Product colour | Silver |
| Plug and Play | Yes |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Features | |
| Product colour | Silver |
| Plug and Play | Yes |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Form factor | SFP28 |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Network | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum data transfer rate | 25000 Mbit/s |
| Interface type | SFP28 |
| Ethernet interface type | 25 Gigabit Ethernet |
| Weight & dimensions | |
| Width | 30.5 mm |
| Depth | 69.8 mm |
| Height | 120.7 mm |
| Weight | 181 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Sustainability compliance | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |