We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks QDD-400G-ZR-AO network transceiver module Fiber optic 400000 Mbit/s QSFP-DD
SKU
QDD-400G-ZR-AO
| Interface type | QSFP-DD |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 400000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | QDD-400G-ZR-AO |
| EAN | 0195285580870 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
This Juniper Networks® QDD-400G-ZR-S compatible QSFP-DD transceiver provides 400GBase-ZR throughput over Single-mode fiber (SMF) using a coherent wavelength and using an LC connector. It is built to MSA standards and is uniquely serialized and data-traffic and application tested to ensure that they will integrate into your network seamlessly. Digital optical monitoring (DOM) support is also present to allow access to real-time operating parameters. This transceiver is Trade Agreements Act (TAA) compliant. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum data transfer rate | 400000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP-DD |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | ZR |
| Fiber ethernet cabling technology | 400GBASE |
| Country of origin | United Kingdom, United States |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Stainless steel |
| Hot-swap | Yes |
| Brand compatibility | Juniper |
| Features | |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Stainless steel |
| Hot-swap | Yes |
| Brand compatibility | Juniper |
| Country of origin | United Kingdom, United States |
| Power | |
| Maximum voltage | 3.465 V |
| Input voltage | 3.3 V |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS, Trade Agreements Act (TAA), WEEE |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Network | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum data transfer rate | 400000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP-DD |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Package width | 69.9 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Hot-swap | Yes |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS, Trade Agreements Act (TAA), WEEE |
| Packaging data | |
| Package depth | 120.7 mm |
| Package width | 69.9 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Package weight | 181 g |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 120.7 mm |
| Package width | 69.9 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Package weight | 181 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | United Kingdom, United States |