We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks QSFP-100G-2DW28-AR-AO network transceiver module Fiber optic 100000 Mbit/s QSFP28 1554.94 nm
SKU
QSFP-100G-2DW28-AR-AO
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
100GBase-DWDM 100GHz PAM4 QSFP28 Transceiver (SMF, 1554.94nm, 80km w/EDFA/DCM, LC, DOM)
| Interface type | QSFP28 |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 100000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | QSFP-100G-2DW28-AR-AO |
| EAN | 0195285417268 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
This Arista Networks® QSFP-100G-2DW28-AR compatible transceiver provides 100GBase-DWDM 2x50G PAM4 throughput up to 80km over single-mode fiber (SMF) at a wavelength of 1554.94nm using an LC connector. It is built to MSA standards and is uniquely serialized and data-traffic and application tested to ensure that they will integrate into your network seamlessly. Digital optical monitoring (DOM) support is also present to allow access to real-time operating parameters. This transceiver is Trade Agreements Act (TAA) compliant. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 80000 m |
| Wavelength | 1554.94 nm |
| Maximum data transfer rate | 100000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP28 |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | DWDM |
| Product colour | Silver |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Brand compatibility | Arista Networks |
| Features | |
| Product colour | Silver |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Brand compatibility | Arista Networks |
| Form factor | QSFP28 |
| Certification | TAA |
| Certificates | |
| Certification | TAA |
| Operational conditions | |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum data transfer rate | 100000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP28 |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Package width | 70 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Maximum transfer distance | 80000 m |
| Wavelength | 1554.94 nm |
| Packaging data | |
| Package depth | 120.7 mm |
| Package width | 70 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Package weight | 181 g |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 120.7 mm |
| Package width | 70 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Package weight | 181 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |