We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks QSFP-100G-AOC8M-AO InfiniBand/fibre optic cable 8 m QSFP28 Black, Grey
SKU
QSFP-100G-AOC8M-AO
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Cisco QSFP-100G-AOC8M Compatible TAA Compliant 100GBase-AOC QSFP28 Active Optical Cable (850nm, MMF, 8m)
| Cable length | 8 m |
|---|---|
| SKU | QSFP-100G-AOC8M-AO |
| EAN | 0821455734124 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
This is a Cisco® QSFP-100G-AOC8M compatible 100GBase-AOC QSFP28 to QSFP28 active optical cable that operates over multi-mode fiber with a maximum reach of 8.0m (26.2ft). At a wavelength of 850nm, it has been programmed, uniquely serialized, and data-traffic and application tested to ensure it is 100% compliant and functional. This active optical cable is TAA (Trade Agreements Act) compliant, and is built to comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 1 | QSFP28 |
| Connector 2 | QSFP28 |
| Cable length | 8 m |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Product colour | Black, Grey |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Technical details | |
| Connector 1 | QSFP28 |
| Connector 2 | QSFP28 |
| Cable length | 8 m |
| Data transmission | |
|---|---|
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 8 m |