We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks SFP-10GBASE-TL-QL-AO network transceiver module Copper 10000 Mbit/s SFP+
SKU
SFP-10GBASE-TL-QL-AO
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Qlogic Compatible TAA Compliant 100/1000/10000Base-TX SFP+ Transceiver (Copper, 30m, RJ-45)
| Interface type | SFP+ |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Copper |
| SKU | SFP-10GBASE-TL-QL-AO |
| EAN | 0195285529848 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
This Qlogic compatible SFP+ transceiver provides 100/1000/10000Base-TX throughput up to 30m over a copper connection via a RJ-45 connector. This TX module supports 100/1000/10000Base auto-negotiation and can be configured to fit your needs. It is guaranteed to be 100% compatible with the equivalent Qlogic transceiver. This easy to install, hot swappable transceiver has been programmed, uniquely serialized and data-traffic and application tested to ensure that it will initialize and perform identically. It is built to meet or exceed the specifications of Qlogic, as well as to comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards to ensure seamless network integration. This transceiver is Trade Agreements Act (TAA) compliant. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Copper |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | No |
| Maximum transfer distance | 30 m |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| SFP transceiver standard | TX |
| Copper ethernet cabling technology | 10GBASE |
| Product colour | Silver |
| Plug and Play | Yes |
| Brand compatibility | QLogic |
| Features | |
| Product colour | Silver |
| Plug and Play | Yes |
| Brand compatibility | QLogic |
| Form factor | SFP+ |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Network | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Copper |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Weight & dimensions | |
| Width | 70 mm |
| Depth | 121 mm |
| Height | 30 mm |
| Weight | 181 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum transfer distance | 30 m |
| Sustainability compliance | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |