We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks SFP-10GE-DAC-4M-AO InfiniBand/fibre optic cable SFP+ Black
SKU
SFP-10GE-DAC-4M-AO
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Juniper Networks Compatible TAA Compliant 10GBase-CU SFP+ Direct Attach Cable (Passive Twinax, 4m)
| Cable length | 4 m |
|---|---|
| Cable type | DAC |
| SKU | SFP-10GE-DAC-4M-AO |
| EAN | 0821455822531 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
This is a Juniper Networks compatible 10GBase-CU SFP+ to SFP+ direct attach cable that operates over passive copper with a maximum reach of 4.0m (13.1ft). It has been programmed, uniquely serialized, and data-traffic and application tested to ensure it is 100% compliant and functional. This direct attach cable is TAA (Trade Agreements Act) compliant, and is built to comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Connector contacts plating | Copper |
| Cable type | DAC |
| Cable length | 4 m |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Brand compatibility | Juniper |
| Product colour | Black |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| AWG wire size | 24 |
| Cable shape | Round |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Connector contacts plating | Copper |
| Cable type | DAC |
| Cable length | 4 m |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 4 m |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |