We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks SFP28-25G-SR-I-AO network transceiver module Fiber optic
SKU
SFP28-25G-SR-I-AO
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
SFP28-25G-SR Compatible TAA 10/25GBase-SR SFP28 Transceiver
| Interface type | SFP28 |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | SFP28-25G-SR-I-AO |
| EAN | 0195285430793 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
This Dell SFP28-25G-SR-I compatible SFP28 transceiver provides 10/25GBase-SR throughput up to 100m over multi-mode fiber (MMF) using a wavelength of 850nm via an LC connector. It is guaranteed to be 100% compatible with the equivalent Dell transceiver. This easy to install, hot swappable transceiver has been programmed, uniquely serialized and data-traffic and application tested to ensure that it will initialize and perform identically. Digital optical monitoring (DOM) support is also present to allow access to real-time operating parameters. This transceiver is Trade Agreements Act (TAA) compliant. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Ethernet LAN | Yes |
| Tx wavelength (max) | 850 nm |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Interface type | SFP28 |
| Ethernet interface type | 25 Gigabit Ethernet |
| Product colour | Aluminium |
| Features | |
| Product colour | Aluminium |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Network | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Interface type | SFP28 |
| Ethernet interface type | 25 Gigabit Ethernet |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Ethernet LAN | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |