We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks SP-CABLE-FS-SFP+0-5-AO InfiniBand/fibre optic cable 0.5 m Black
SKU
SP-CABLE-FS-SFP+0-5-AO
| Cable length | 0.5 m |
|---|---|
| SKU | SP-CABLE-FS-SFP+0-5-AO |
| EAN | 0195285030023 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
This is a Fortinet SP-CABLE-FS-SFP+0-5 compatible 10GBase-CU SFP+ to SFP+ direct attach cable that operates over passive copper with a maximum reach of 50cm (1.6ft). It has been programmed, uniquely serialized, and data-traffic and application tested to ensure it is 100% compliant and functional. This direct attach cable is TAA (Trade Agreements Act) compliant, and is built to comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable length | 0.5 m |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A991 |
| Product colour | Black |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0090 |
| Packaging data | |
| Package width | 228 mm |
| Package depth | 304 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 181 g |
| Technical details | |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable length | 0.5 m |
| Data transmission | |
|---|---|
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.5 m |
| Package width | 228 mm |
| Package depth | 304 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 181 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0090 |