We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Alcatel-Lucent Enterprise AD3 Charging stand
SKU
3MH37003AA
| SKU | 3MH37003AA |
|---|---|
| Manufacturer | Alcatel-Lucent Enterprise |
| Availability | Out of Stock |
The Alcatel-Lucent Enterprise Aries AD5x DECT Headsets support DECT and Bluetooth® technology to connect to both a DECT base station and a mobile phone. The design of the headset and base station is unique, and
includes, among other design elements, a headset boom arm with a multi-color LED to indicate call status.
Aries AD5x DECT headsets are available in monaural (AD51) and binaural (AD52) variants. Enriched with advanced ENC (Environmental Noise Cancellation) to suppress unwanted environmental noise for microphone input, these headsets provide users with an exceptional audio experience.
The headsets are equipped with replaceable on-ear or over-ear cushions.
The AD1 EHS/USB base station has a large display for call control, status information and headset configuration.
The AD1 base station also supports charging of a spare battery. The base station can be connected
to a deskphone, PC or laptop.
includes, among other design elements, a headset boom arm with a multi-color LED to indicate call status.
Aries AD5x DECT headsets are available in monaural (AD51) and binaural (AD52) variants. Enriched with advanced ENC (Environmental Noise Cancellation) to suppress unwanted environmental noise for microphone input, these headsets provide users with an exceptional audio experience.
The headsets are equipped with replaceable on-ear or over-ear cushions.
The AD1 EHS/USB base station has a large display for call control, status information and headset configuration.
The AD1 base station also supports charging of a spare battery. The base station can be connected
to a deskphone, PC or laptop.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Charging stand |
| Brand compatibility | Alcatel |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Product type | Charging stand |
| Brand compatibility | Alcatel |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| USB port type | USB Type A/USB Type-C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 95 mm |
| Depth | 95 mm |
| Height | 103 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |