We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Allied Telesis AT-GS950/48 Managed
SKU
AT-GS950/48-30
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
48 x 10/100/1000T + 2 Gig SFP Combo Port Web Smart Switch
| Power over ethernet | No |
|---|---|
| Stackable | No |
| Ports quantity | 48 |
| SKU | AT-GS950/48-30 |
| EAN | 0767035182490 |
| Manufacturer | Allied Telesis |
| Availability | Out of Stock |
The WebSmart AT-GS950/48 features 48 10/100/1000T ports + 4 gig SFP uplink ports. It is an ideal fit for the SMB/SOHO market. This switch provides managed features ideal for simple QoS applications, and provides basic monitoring tools to improve your network. The Web Smart functions provide QoS features suitable for multimedia applications. With the web-based interface, you can set up 802.1Q VLANs to segregate traffic, QoS to prioritize mission-critical data such as voice or video packets, and link aggregation to create traffic pipelines. The AT-GS950/48 also provides network monitoring tools such as port mirroring and basic port statistics. Remote product management enables simple monitoring from anywhere.
| Management features | |
|---|---|
| Multicast support | Yes |
| Switch type | Managed |
| Performance | |
| Packet buffer memory | 0.5 MB |
| Stackable | No |
| Mean time between failures (MTBF) | 263000 h |
| Internal memory | 32 MB |
| Flash memory | 4 MB |
| Technical details | |
| Stackable | No |
| Mean time between failures (MTBF) | 263000 h |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Combo SFP ports quantity | 4 |
| SFP/SFP+ slots quantity | 4 |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.1d, IEEE 802.1p, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Data transmission | |
| Packet buffer memory | 0.5 MB |
| MAC address table | 8000 entries |
| Supported data transfer rates | 10/100/1000 Mbps |
| Jumbo frames support | Yes |
| Maximum data transfer rate | 1 Gbit/s |
| Security | |
| Static port security | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| DHCP features | DHCP client |
| Multicast features | |
|---|---|
| Multicast support | Yes |
| Certificates | |
| Certification | UL 1950 FCC/EN55022 Class A VCCI Class A C-Tick EN60950 (TUV) EN55024 CE CSA / CUL |
| Memory | |
| Packet buffer memory | 0.5 MB |
| Internal memory | 32 MB |
| Flash memory | 4 MB |
| Design | |
| Stackable | No |
| Certification | UL 1950 FCC/EN55022 Class A VCCI Class A C-Tick EN60950 (TUV) EN55024 CE CSA / CUL |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 4.05 kg |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 444 x 322 x 43.5 mm |
| Connectivity technology | Wired |
| Security features | 802.1X |
| Power requirements | 100-240V AC, 50/60Hz |
| Packet transfer speed | 1488000 pps |