We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AOC 24G4X computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black, Grey

1ms Response time GTG - Grey-to-Grey
GtG stands for Grey-To-Grey and represents how long it takes for one pixel to change between one gray level to the next. In gaming, every millisecond counts and can be the differentiator between hitting or missing a shot. Fast response time also eliminates ghosting and motion blur.

WIDE COLOR GAMUT
When you are enjoying photos, videos or games, we want your screen content to look as lifelike as possible. That is why this display comes with Wide Colour Gamut technology, which means that it is able to display a lot more colours than conventional monitors. This is achieved through a special hardware solution, not through mere software adjustments. The result: true-to-life images with fine details that become visible thanks to the broader colour palette.

Speakers
Built-in speakers make it easy to catch up with family, friends and colleagues. For movies, music, games and more, you’ll enjoy quality audio without the hassle of connecting external speakers.
Unleash the power of the G4 series with the 24G4X – a weapon that both casuals and home gamers would equip. Brace yourself for an eSports upgrade, featuring a compact 23.8-inch display and a lightning-fast IPS panel. Witness the elimination of motion blur with up to 1ms GtG response time and an inspiring 180 Hz refresh rate. A truly optimal gaming experience will wait for you with low input lag. Say goodbye to restrictions with a three-side frameless design, giving you the entire battlefield for your gaming adventures. HDR10 takes your content to the next level.
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Pixel density | 92 ppi |
| DDC/CI | Yes |
| Maximum refresh rate | 180 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 130.4% |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LCD |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2745 x 0.2745 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 200 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 180 Hz |
| Viewable size, horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size, vertical | 29.6 cm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 200 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 180 Hz |
| Backlight type | W-LED |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 1 ms |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | Fast IPS |
| DCI-P3 coverage | 93.4% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Display diagonal (metric) | 60.5 cm |
| LED backlight | Yes |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time (MPRT) | 0.5 ms |
| Anti-glare screen | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Game mode | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Brand specific technologies | Crosshair |
| Low input lag | Yes |
| FPS counter | Yes |
| Dial point | Yes |
| Shadow control | Yes |
| Motion blur reduction | Yes |
| Management features | |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, Dutch, English, Finnish, French, German, Italian, Japanese, Korean, Croatian, Polish, Portuguese, Russian, Spanish, Swedish, Turkish, Ukrainian |
| Plug and Play | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Feet colour | Black |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant |
| Product colour | Black, Grey |
| Front bezel colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Detachable stand | Yes |
| E-sports flat base | Yes |
| Bezel thickness type | Frameless |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| HDMI | Yes |
| AC (power) in | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| HDCP version | 2.2 |
| Technical details | |
| Depth (without stand) | 50.6 mm |
| Feet colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black, Grey |
| Front bezel colour | Black |
| Doesn't contain | Mercury, PVC/BFR |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Power supply type | Internal |
| Game mode | Yes |
| Weight (with stand) | 4.41 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| LED indicators | Yes |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Tilt angle range | -3.5 - 21.5° |
| Pivot | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, Dutch, English, Finnish, French, German, Italian, Japanese, Korean, Croatian, Polish, Portuguese, Russian, Spanish, Swedish, Turkish, Ukrainian |
| Plug and Play | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 13 cm |
| Power | |
|---|---|
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 37 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 32 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Input current | 1.5 A |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 25 kWh |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1838034 |
| Operational conditions | |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 93% |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Weight & dimensions | |
| Depth (without stand) | 50.6 mm |
| Width (with stand) | 540 mm |
| Depth (with stand) | 207.6 mm |
| Height (with stand) | 493.6 mm |
| Weight (with stand) | 4.41 kg |
| Weight (without stand) | 2.58 kg |
| Package height | 189 mm |
| Package weight | 6.9 kg |
| Packaging data | |
| Package height | 189 mm |
| Package weight | 6.9 kg |
| Package type | Box |
| Stand included | Yes |
| Cables included | AC, HDMI, DisplayPort |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | AC, HDMI, DisplayPort |
| Sustainability | |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1838034 |
| Doesn't contain | Mercury, PVC/BFR |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Other features | |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant |
| DCI-P3 coverage | 93.4% |
| Bezel thickness type | Frameless |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Brand specific technologies | Crosshair |
| Low input lag | Yes |
| FPS counter | Yes |
| Dial point | Yes |
| Shadow control | Yes |
| Motion blur reduction | Yes |
| Game mode | Yes |
| Depth (without stand) | 50.6 mm |
| Power consumption (max) | 37 W |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | No |
| Package type | Box |
| Front bezel colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant |