We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AOC E3 Q27E3UAM computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD Black
- 4 ms response time GtG
- VA
- 24"
- FHD (1920x1080 px)
- Low blue light
- Flicker-Free

HDMI
HDMI (High-Definition Multimedia Interface) is supported by the current gaming consoles, current GPUs, set-top boxes, supporting the HDCP digital content protection system. HDMI 1.3-1.4b versions support up to 144 Hz refresh rate@1080p and 75 Hz@1440p, while HDMI 2.0-2.0b versions support 240Hz@1080p, 144Hz@1440p and 60 Hz@2160p (4K).

Display Port
DisplayPort offers ultra-fast digital audio and video transmission without quality loss or input lag. Quickly and easily connect a range of devices to your screen, including your computer, laptop, media player, game console and more. It’s perfect for professionals as well as the most demanding home users.

USB Hub
Built-in USB hubs in AOC’s monitors bring ease of use and practicality to your desk. Side mounted ports are easily reachable without even looking at them; negating time wasted searching the backside of a PC case to find a free USB port.

Speakers
Built-in speakers make it easy to catch up with family, friends and colleagues. For movies, music, games and more, you’ll enjoy quality audio without the hassle of connecting external speakers.
Frameless design
Besides looking modern and attractive, frameless designs enable seamless multi-monitor setups. Your cursor/windows will not be lost anymore in the dark abyss of bezels, when many displays are placed side by side.

Slim Design
Sometimes, less is more: With its minimalistic, slim profile, this monitor seamlessly blends into your working environment instead of obstructing your vision with a bulky casing. Enjoy more space on your desk, easy transportation and an appealing design with this slick, lightweight display.

Kensington Lock
Kensington Lock is an anti-theft system, comprising a metal-reinforced hole in the body of the respective device, to use with a metal cable secured with a key/lock system. Kensington locks enable you to secure your AOC monitor during a LAN event, an organisation, or wherever you carry it.
The AOC Q27E3UAM offers a great 27” VA panel with wide viewing angle, detailed and crystal-clear QHD resolution and 300 nits brightness. It also offers all essentials for working or studying, supporting long hours with features for eye care such as Low Blue Mode and Flicker Free. For a neatwork station, it also offers cable management for its complete connectivity.
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Pixel density | 109 ppi |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 112% |
| Adobe RGB coverage | 96% |
| HD type | Quad HD |
| Contrast ratio (dynamic) | 20000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2331 x 0.2331 mm |
| Backlight type | W-LED |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 4 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| Surface hardness | 3H |
| NTSC coverage (typical) | 97% |
| Touchscreen | No |
| Panel type | VA |
| Display diagonal (metric) | 68.6 cm |
| LED backlight | Yes |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in microphone | No |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Fast charging | Yes |
| Low input lag | No |
| FPS counter | No |
| Dial point | No |
| Shadow control | No |
| Motion blur reduction | No |
| Management features | |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, Dutch, English, Finnish, French, German, Italian, Japanese, Korean, Polish, Portuguese, Russian, Spanish, Swedish |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in microphone | No |
| Built-in camera | No |
| Power | |
| Power cable length | 1.8 m |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 16.92 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Design | |
| Market positioning | Home |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Detachable stand | Yes |
| Exterior finish type | Textured |
| Bezel thickness type | Frameless |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| Headphone out | Yes |
| DVI port | No |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| Audio input | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Built-in KVM switch | No |
| HDCP version | 1.4 |
| Ethernet LAN | No |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 369.6 mm |
| Depth (without stand) | 52.8 mm |
| Width (without stand) | 614.7 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Built-in microphone | No |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 4.43 kg |
| Surface hardness | 3H |
| Touchscreen | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | 5 - 23° |
| Pivot | No |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, Dutch, English, Finnish, French, German, Italian, Japanese, Korean, Polish, Portuguese, Russian, Spanish, Swedish |
| Height adjustment | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 369.6 mm |
| Depth (without stand) | 52.8 mm |
| Width (without stand) | 614.7 mm |
| Width (with stand) | 614.7 mm |
| Depth (with stand) | 201.3 mm |
| Height (with stand) | 449.1 mm |
| Weight (with stand) | 4.43 kg |
| Package width | 452 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 691 mm |
| Package weight | 7.65 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 452 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 691 mm |
| Package weight | 7.65 kg |
| Stand included | Yes |
| Power cable length | 1.8 m |
| Cables included | AC, HDMI |
| HDMI cable length | 1.8 m |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Power cable length | 1.8 m |
| Cables included | AC, HDMI |
| HDMI cable length | 1.8 m |
| Other features | |
| Exterior finish type | Textured |
| Bezel thickness type | Frameless |
| Light effects | No |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Low input lag | No |
| FPS counter | No |
| Dial point | No |
| Shadow control | No |
| Motion blur reduction | No |
| Supplied AC adapter type | False |
| Height (without stand) | 369.6 mm |
| Depth (without stand) | 52.8 mm |
| Width (without stand) | 614.7 mm |
| HDMI | Yes |
| Surface hardness | 3H |
| Power supply type | Internal |
| Power cable length | 1.8 m |
| Ethernet LAN | No |
| Touchscreen | No |
| Front bezel colour | Black |