We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AOC G3 U32G3X/BK computer monitor 80 cm (31.5") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Black, Red
SKU
U32G3X/BK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Screen size (inch) 31.5, Panel resolution 3840x2160, Max Refresh rate 144 Hz, Response time MPRT 1 ms, Panel type Fast IPS, HDMI HDMI 2.1 x 2, DisplayPort DisplayPort 1.4 x 2, Sync technology (VRR) Adaptive Sync

HDMI 2.1
The latest standard in HDMI technology further boosts higher refresh rates and resolution. This not only opens new doors for watching content, but also for gamers: HDMI 2.1 enables next generation consoles to reach their maximum performance.
Take your gaming adventures to new heights with the G-sync compatible monitor, U32G3X/BK, offering an impressive 31.5-inch display that delivers stunning 4K UHD resolution at 3840x2160
The G-Sync compatible U32G3X/BK boasts a remarkable 31.5-inch display, showcasing stunning 4K UHD resolution at 3840x2160 for an unrivaled level of visual clarity. With an ultra-responsive 1ms GtG response time and a high 144Hz refresh rate, this monitor redefines your gameplay. Immerse yourself in the heat of battle or explore vast virtual worlds with unmatched precision and smoothness.
The G-Sync compatible U32G3X/BK boasts a remarkable 31.5-inch display, showcasing stunning 4K UHD resolution at 3840x2160 for an unrivaled level of visual clarity. With an ultra-responsive 1ms GtG response time and a high 144Hz refresh rate, this monitor redefines your gameplay. Immerse yourself in the heat of battle or explore vast virtual worlds with unmatched precision and smoothness.
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Pixel density | 139 ppi |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 122.9% |
| Adobe RGB coverage | 91.9% |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | LED |
| Contrast ratio (dynamic) | 80000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.181 x 0.181 mm |
| Viewable size, horizontal | 69.7 cm |
| Viewable size, vertical | 39.2 cm |
| Backlight type | W-LED |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Response time | 1 ms |
| Display diagonal | 80 cm (31.5") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Surface hardness | 3H |
| NTSC coverage (typical) | 107% |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | Fast IPS |
| DCI-P3 coverage | 95.3% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 400 |
| Display diagonal (metric) | 80 cm |
| LED backlight | Yes |
| Local dimming zones | 16 |
| Local dimming | Yes |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Anti-glare screen | Yes |
| AMD FreeSync refresh rate range | 48 - 144 Hz |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Game mode | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| AMD FreeSync refresh rate range | 48 - 144 Hz |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Brand specific technologies | Crosshair |
| Low input lag | Yes |
| FPS counter | Yes |
| Dial point | Yes |
| Shadow control | Yes |
| Motion blur reduction | Yes |
| Management features | |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, Dutch, English, Finnish, French, German, Italian, Japanese, Korean, Croatian, Polish, Portuguese, Russian, Spanish, Swedish, Turkish, Ukrainian |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Digital signal format system | Not supported |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Feet colour | Black, Red |
| Certification | WEEE |
| Product colour | Black, Red |
| Front bezel colour | Black/Red |
| Frameless design | Yes |
| Detachable stand | Yes |
| Exterior finish type | Textured |
| Bezel thickness type | Frameless |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| HDCP | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| HDCP version | 2.2 |
| TV tuner | |
| Digital signal format system | Not supported |
| Technical details | |
|---|---|
| Height (without stand) | 715.3 mm |
| Depth (without stand) | 47.6 mm |
| Width (without stand) | 715.3 mm |
| Feet colour | Black, Red |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black, Red |
| Front bezel colour | Black/Red |
| Sustainability compliance | Yes |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | WEEE |
| Power supply type | Internal |
| Game mode | Yes |
| Weight (with stand) | 7.79 kg |
| Surface hardness | 3H |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Tilt angle range | -5 - 23° |
| Pivot | No |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, Dutch, English, Finnish, French, German, Italian, Japanese, Korean, Croatian, Polish, Portuguese, Russian, Spanish, Swedish, Turkish, Ukrainian |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 13 cm |
| Picture-by-Picture (PbP) | Yes |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 40 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Input current | 1.5 A |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 32 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 65 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 715.3 mm |
| Depth (without stand) | 47.6 mm |
| Width (without stand) | 715.3 mm |
| Width (with stand) | 715.3 mm |
| Depth (with stand) | 258.8 mm |
| Height (with stand) | 587.1 mm |
| Weight (with stand) | 7.79 kg |
| Weight (without stand) | 6.41 kg |
| Package width | 905 mm |
| Package depth | 204 mm |
| Package height | 528 mm |
| Package weight | 10.9 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 905 mm |
| Package depth | 204 mm |
| Package height | 528 mm |
| Package weight | 10.9 kg |
| Stand included | Yes |
| Cables included | AC, HDMI, DisplayPort |
| DisplayPort cable length | 1.8 m |
| HDMI cable length | 1.8 m |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | AC, HDMI, DisplayPort |
| DisplayPort cable length | 1.8 m |
| HDMI cable length | 1.8 m |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Other features | |
| Digital signal format system | Not supported |
| Certification | WEEE |
| Exterior finish type | Textured |
| Picture-by-Picture (PbP) | Yes |
| DCI-P3 coverage | 95.3% |
| Bezel thickness type | Frameless |
| Local dimming zones | 16 |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Brand specific technologies | Crosshair |
| Low input lag | Yes |
| FPS counter | Yes |
| Dial point | Yes |
| Shadow control | Yes |
| Motion blur reduction | Yes |
| Local dimming | Yes |
| Compliance certificates | WEEE |
| Game mode | Yes |
| Height (without stand) | 715.3 mm |
| Depth (without stand) | 47.6 mm |
| Width (without stand) | 715.3 mm |
| HDMI | Yes |
| Surface hardness | 3H |
| AMD FreeSync refresh rate range | 48 - 144 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | No |
| Front bezel colour | Black/Red |
| Certificates | |
| Certification | WEEE |