We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AOC G4 27G4X computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black, Grey

1ms Response time GTG - Grey-to-Grey
GtG stands for Grey-To-Grey and represents how long it takes for one pixel to change between one gray level to the next. In gaming, every millisecond counts and can be the differentiator between hitting or missing a shot. Fast response time also eliminates ghosting and motion blur.

WIDE COLOR GAMUT
When you are enjoying photos, videos or games, we want your screen content to look as lifelike as possible. That is why this display comes with Wide Colour Gamut technology, which means that it is able to display a lot more colours than conventional monitors. This is achieved through a special hardware solution, not through mere software adjustments. The result: true-to-life images with fine details that become visible thanks to the broader colour palette.

E-sports monitor stand
Our new stand. Co-designed with eSports professionals, allows you to maximize free space for all your peripherals. The base of the monitor is designed to reduce the footprint of your monitor on your desk, and even allows you to place your keyboard on top. The stand includes cable management to keep your desk clean. No matter what genre you compete in, we want you to feel like a pro.

Speakers
Built-in speakers make it easy to catch up with family, friends and colleagues. For movies, music, games and more, you’ll enjoy quality audio without the hassle of connecting external speakers.
Experience the power of the G4 series with the 27G4X – a weapon that satisfies both casuals and home players. Brace yourself for an eSports upgrade like never before, featuring a fair-sized 27-inch display and a lightning-fast IPS panel. Witness the elimination of motion blur with up to 1ms GtG response time and an inspiring 180 Hz refresh rate. A truly optimal gaming experience will wait for you with low input lag. Say goodbye to restrictions with a three-side frameless design, giving you the entire battlefield for your gaming adventures. HDR10 takes your content to the next level.
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Pixel density | 81 ppi |
| DDC/CI | Yes |
| Maximum refresh rate | 180 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 128.3% |
| Adobe RGB coverage | 90.8% |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LED |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.31125 x 0.31125 mm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 200 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 180 Hz |
| Backlight type | W-LED |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 1 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| NTSC coverage (typical) | 111.8% |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | Fast IPS |
| DCI-P3 coverage | 95.5% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Display diagonal (metric) | 68.6 cm |
| Haze rate | 25% |
| LED backlight | Yes |
| BT.2020 coverage | 74.4% |
| Local dimming | Yes |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time (MPRT) | 0.5 ms |
| Anti-glare screen | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Mean time between failures (MTBF) | 30000 h |
| Built-in camera | No |
| Game mode | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Brand specific technologies | Crosshair |
| Low input lag | Yes |
| FPS counter | Yes |
| Dial point | Yes |
| Shadow control | Yes |
| Motion blur reduction | Yes |
| Management features | |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 19 |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, Dutch, English, Finnish, French, German, Italian, Japanese, Korean, Croatian, Polish, Portuguese, Russian, Spanish, Swedish, Turkish, Ukrainian |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Feet colour | Black |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant |
| Product colour | Black, Grey |
| Front bezel colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Detachable stand | Yes |
| E-sports flat base | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 30000 h |
| Bezel thickness type | Frameless |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| HDMI | Yes |
| AC (power) in | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Built-in KVM switch | No |
| HDCP version | 2.2 |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 366.3 mm |
| Depth (without stand) | 51.3 mm |
| Width (without stand) | 613.9 mm |
| Feet colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 30000 h |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black, Grey |
| Front bezel colour | Black |
| Doesn't contain | Mercury, PVC/BFR |
| Warranty period | 3 year(s) |
| RS-232 interface | No |
| Power supply type | Internal |
| Game mode | Yes |
| Weight (with stand) | 5.41 kg |
| Touchscreen | No |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| LED indicators | Operation, Stand-by |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | 30 - 30° |
| Tilt angle range | -3.5 - 21.5° |
| Pivot | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Number of OSD languages | 19 |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, Dutch, English, Finnish, French, German, Italian, Japanese, Korean, Croatian, Polish, Portuguese, Russian, Spanish, Swedish, Turkish, Ukrainian |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 13 cm |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 46 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 32 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 21 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 33 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 366.3 mm |
| Depth (without stand) | 51.3 mm |
| Width (without stand) | 613.9 mm |
| Width (with stand) | 613.9 mm |
| Depth (with stand) | 207.7 mm |
| Height (with stand) | 516 mm |
| Weight (with stand) | 5.41 kg |
| Weight (without stand) | 3.57 kg |
| Package width | 822 mm |
| Package depth | 481 mm |
| Package height | 162 mm |
| Package weight | 8.48 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 822 mm |
| Package depth | 481 mm |
| Package height | 162 mm |
| Package weight | 8.48 kg |
| Package type | Box |
| Stand included | Yes |
| Cables included | AC, HDMI, DisplayPort |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 10 |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | AC, HDMI, DisplayPort |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 10 |
| Indication | |
| LED indicators | Operation, Stand-by |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Mercury, PVC/BFR |
| Other features | |
| RS-232 interface | No |
| Mean time between failures (MTBF) | 30000 h |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant |
| DCI-P3 coverage | 95.5% |
| Bezel thickness type | Frameless |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Brand specific technologies | Crosshair |
| Low input lag | Yes |
| FPS counter | Yes |
| Dial point | Yes |
| Shadow control | Yes |
| Motion blur reduction | Yes |
| Local dimming | Yes |
| Game mode | Yes |
| Height (without stand) | 366.3 mm |
| Depth (without stand) | 51.3 mm |
| Width (without stand) | 613.9 mm |
| Power consumption (max) | 46 W |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | No |
| Package type | Box |
| Front bezel colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant |