We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC NetShelter Aisle Containment, Aisle Containment Door, Sliding
SKU
ACDC2400
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
APC NetShelter Aisle Containment, Aisle Containment Door, Sliding
- Designed to maximize cooling predictability, capacity, and efficiency
- Safe Slide Doors
- T hermal detection ceiling system
- Airflow system avoids excessive cooling airflow system power consumption
| SKU | ACDC2400 |
|---|---|
| EAN | 7313042989770 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | Out of Stock |
Hot and cold air containment systems ACDC2400 designed to maximize cooling predictability, capacity, and efficiency at the rack, row or room level. Emergency break away sliding door enables quick exit in the event of an emergency. The ceiling system have the option of panel release based on smoke detection to enable fire suppression system in the room.
| Features | |
|---|---|
| Certification | REACH |
| Type | Door |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 1104 mm |
| Package height | 353 mm |
| Package depth | 2202 mm |
| Package weight | 127.9 kg |
| Depth (max) | 2.91 m |
| Width | 2019 mm |
| Weight | 66.4 kg |
| Height | 129 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 1104 mm |
| Package height | 353 mm |
| Package depth | 2202 mm |
| Package weight | 127.9 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Door |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |