We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC NetShelter Aisle Containment, Frame Extrusion & End Cover, 2536 mm Set of 4, Black
SKU
NSAC2001
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
APC NetShelter Aisle Containment, Frame Extrusion & End Cover, 2536 mm Set of 4, Black
- Supports all second-generation rack or ceiling mounted configurations
- Compatible with horizontal or vertical roof
- Works with single, double, breakaway or curtain doors
- Ideal for installations where future flexibility or adaptability are required
- Efficient airflow management
| SKU | NSAC2001 |
|---|---|
| EAN | 0731304622741 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | Out of Stock |
NetShelter Aisle Containment combines airflow intelligence with flexible containment that delivers superior cooling while helping helping you reduce your energy consumption. This component is part of the roof and wall system for rack or ceiling mounted configurations. Each package includes 4 frame extrusion pieces and end covers. Complete solutions can be configured through the Schneider Electric Design Portal in your My Schneider account or with the help of your sales representative.
| Features | |
|---|---|
| Type | Rack rail kit |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 201 mm |
| Weight | 17 kg |
| Height | 97 mm |
| Depth | 2676.8 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Rack rail kit |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Colour | |
| Product colour | Black |