We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC NetShelter Pod Containment, Door Frame, 3 to 4 ft Aisle
SKU
FS-DR-2003-B
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
APC NetShelter Pod Containment, Door Frame, 3 to 4 ft Aisle
| SKU | FS-DR-2003-B |
|---|---|
| EAN | 0731304342083 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
HyperPod Door - Door Frame, 3-4ft Aisle
Accessories to improve rack cooling efficiency by preventing air recirculation and reducing bypass airflow.
Adjustable Frame
Telescopic frame design ensures pod fits to your individual deployment
Assembly Process
Shift from construction to assembly reduces overall labor costs by shortening deployment proc
Complete Pod Deployment
Reduce deployment cycles by building pods complete with containment, data & power distribution, prior to racks being delivered
Flexible Configuration
Compatible with a variety of cooling, containment, data & power distribution approaches
Independent Pod
Eliminates need to hang infrastructure components from ceiling, or run them underfloor
Rack Ready
Racks can be rolled into place and 'plugged' into the pod
Rapid Deployment
Engineered to be assembled simply and quickly, reducing construction work
Simplified Design
More predictable infrastructure completion timeline
Accessories to improve rack cooling efficiency by preventing air recirculation and reducing bypass airflow.
Adjustable Frame
Telescopic frame design ensures pod fits to your individual deployment
Assembly Process
Shift from construction to assembly reduces overall labor costs by shortening deployment proc
Complete Pod Deployment
Reduce deployment cycles by building pods complete with containment, data & power distribution, prior to racks being delivered
Flexible Configuration
Compatible with a variety of cooling, containment, data & power distribution approaches
Independent Pod
Eliminates need to hang infrastructure components from ceiling, or run them underfloor
Rack Ready
Racks can be rolled into place and 'plugged' into the pod
Rapid Deployment
Engineered to be assembled simply and quickly, reducing construction work
Simplified Design
More predictable infrastructure completion timeline
| Features | |
|---|---|
| Type | Door frame |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 555 mm |
| Package height | 927 mm |
| Package depth | 2080 mm |
| Width | 435 mm |
| Weight | 136 g |
| Height | 650 mm |
| Depth | 2020 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 555 mm |
| Package height | 927 mm |
| Package depth | 2080 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Door frame |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |