We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC Rack Air Removal Unit SX Ducting Kit 24 inch
SKU
ACF126
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Rack Air Removal Unit SX Ducting Kit 24 inch
| SKU | ACF126 |
|---|---|
| EAN | 0731304240990 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | Out of Stock |
The Rack Air Distribution Unit is a 2U fan unit that connects into the raised floor and pulls supply air directly into the enclosure. This prevents the conditioned air from mixing with warmer room air before reaching the equipment. This minimizes temperature differences between the top and bottom of the enclosure, while also preventing hot exhaust air recirculation to the inlet of the enclosure. The product is recommended for rack enclosures with loads greater than 1.5kW and can provide airflow for loads up to 3.5kW. It is also ideal for enclosures in raised floor environments where underfloor air distribution is inadequate.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 12.9 kg |
| Weight | 10.9 kg |
| Packaging data | |
| Package dimensions (WxDxH) | 692 x 699 x 432 mm |
| Package weight | 12.9 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Package dimensions (WxDxH) | 692 x 699 x 432 mm |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Other features | |
| Package dimensions (WxDxH) | 692 x 699 x 432 mm |