Z1L3-013-UK/UK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
CTO Macbook Air 13", Starlight, Apple M5 chip (10-core CPU, 10-core GPU, 16-core Neural Engine), 32GB unified memory, 512GB SSD, Backlit Magic Keyboard with Touch ID - British English, 70W USB-C Power Adapter
  • Up to 18 hours of battery life. Won’t call it a day until you do
  • A powerful platform for AI. And Apple Intelligence is built right in. Now that’s smart
  • 512GB of storage and 16GB of unified memory. Superfast straight out of the box
More Information
SKU Z1L3-013-UK/UK
Manufacturer Apple
Availability Out of Stock
Product Family MacBook Air
Product Series (M5, 2026)
MacBook Air
Might takes flight.
Design
Product typeLaptop
Form factorClamshell
Product colourBeige
Display
Display number of colours1.07 billion colours
Pixel density224 ppi
Panel typeIPS
LED backlightYes
Display brightness500 cd/m²
TouchscreenNo
Display resolution2560 x 1664 pixels
Display diagonal34.5 cm (13.6")
True Tone technologyYes
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Display technology marketing nameLiquid Retina
Number of external displays supported2
Processor
Processor generationApple M 5th Gen
Processor modelM5
Processor cores10
Processor manufacturerApple
Processor familyApple M
Neural processor unit (NPU)
Neural processor unit (NPU)Apple Neural Engine (ANE)
Neural processor unit (NPU) cores16
Memory
Memory form factorOn-board
Internal memory32 GB
Storage
Storage mediaSSD
Optical drive typeNo
Number of SSDs installed1
SSD capacity512 GB
Total storage capacity512 GB
Total SSDs capacity512 GB
Graphics
Discrete graphics cardNo
On-board graphics card familyApple
On-board graphics card 4K supportYes
On-board graphics cardYes
On-board graphics card modelApple GPU
Discrete graphics card modelNot available
On-board graphics card cores10
On-board graphics card 6K supportYes
Memory bandwidth (max)153 GB/s
On-board GPU manufacturerApple
On-board graphics card 8K supportYes
Ray tracing accelerationYes
Audio
Number of microphones3
Number of built-in speakers4
Built-in microphoneYes
Microphone modesVoice Isolation, Wide Spectrum
Spatial audioYes
Camera
Front cameraYes
Front camera resolution (numeric)12 MP
Front camera resolution1920 x 1080 pixels
Front camera HD typeFull HD
Optical drive
Optical drive typeNo
Network
Mobile network connectionNo
Top Wi-Fi standardWi-Fi 7 (802.11be)
Wi-Fi standardsWi-Fi 7 (802.11be)
BluetoothYes
Bluetooth version6.0
Bluetooth Low Energy (BLE)Yes
Wireless networking chipApple N1
Thread networking technologyYes
Ports & interfaces
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity0
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity0
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
USB 2.0 ports quantity0
HDMI ports quantity0
Headphone outputs1
Docking connectorYes
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Charging port typeMagSafe 3
Thunderbolt 4 ports quantity2
Intel® Thunderbolt 4Yes
Performance
Ambient light sensorYes
Repairability index6.8
Keyboard
Pointing deviceTrackpad
Numeric keypadNo
Keyboard backlitYes
Keyboard languageUK English
Pressure sensing trackpadYes
Software
Operating system installedmacOS Tahoe
Apple IntelligenceYes
Technical details
Form factorClamshell
Product colourBeige
Repairability index6.8
Processor special features
Video encode engineYes
Video decode engineYes
Brand-specific features
Brand specific technologiesWide color (P3)
Battery
Battery technologyLithium Polymer (LiPo)
Battery capacity53.8 Wh
Fast chargingYes
Browsing time (Wi-Fi)15 h
Continuous video playback time (streamed)18 h
Power
AC adapter power70 W
AC adapter frequency50 - 60 Hz
AC adapter input voltage100 - 240 V
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Type-C charging portYes
USB Type-C required charging power (min)30 W
USB Type-C required charging power (max)72 W
Security
Fingerprint readerYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 35 °C
Storage temperature (T-T)-25 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 90%
Operating altitude0 - 3000 m
Non-operating altitude0 - 4500 m
Maximum shipping altitude10500 m
Weight & dimensions
Width304.1 mm
Depth215 mm
Height11.3 mm
Weight1.23 kg
Packaging data
Package weight1.65 kg
Package width55.4 mm
Package height244.8 mm
Package depth335.5 mm