Z1MH-061-GER
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
CTO Macbook Pro 14", Silver, Apple M5 Pro chip (18‑core CPU, 20‑core GPU, 16‑core Neural Engine), 64GB unified memory, 1TB SSD, Backlit Magic Keyboard with Touch ID - German, Nano-texture display
- M5, M5 Pro, and M5 Max. One big, powerful family
- A powerful platform for artificial intelligence. Smart to the core
- Longest battery life ever in a Mac. Up to 24 hours. Hit the road, Mac
- Live Activities and the Phone app. Stay in touch without touching your phone.
| SKU | Z1MH-061-GER |
|---|---|
| Manufacturer | Apple |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | MacBook Pro |
| Product Series | (M5 Pro, 2026) |
MacBook Pro
Fast runs in the family.
Now with M5, M5 Pro, and M5 Max.
Fast runs in the family.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Display | |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| Pixel density | 254 ppi |
| Display brightness | 1000 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 3024 x 1964 pixels |
| Display diagonal | 36.1 cm (14.2") |
| Display glass type | Nano-texture glass |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| True Tone technology | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Standard Dynamic Range (SDR) brightness | 1000 cd/m² |
| Maximum display brightness (HDR) | 1600 cd/m² |
| Display technology marketing name | Liquid Retina XDR |
| ProMotion technology | Yes |
| Number of external displays supported | 3 |
| Processor | |
| Processor generation | Apple M 5th Gen |
| Processor model | M5 Pro |
| Processor cores | 18 |
| Processor manufacturer | Apple |
| Processor family | Apple M |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Apple Neural Engine (ANE) |
| Neural processor unit (NPU) cores | 16 |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 64 GB |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SDXC |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Apple |
| On-board graphics card 4K support | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Apple GPU |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card cores | 20 |
| On-board graphics card 6K support | Yes |
| Memory bandwidth (max) | 307 GB/s |
| On-board GPU manufacturer | Apple |
| On-board graphics card 8K support | Yes |
| Ray tracing acceleration | Yes |
| Audio | |
| Number of microphones | 3 |
| Number of built-in speakers | 6 |
| Built-in microphone | Yes |
| Microphone modes | Voice Isolation, Wide Spectrum |
| Spatial audio | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Smart framing | Center Stage |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Mobile network generation | Not supported |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 6.0 |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Wireless networking chip | Apple N1 |
| Thread networking technology | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Docking connector | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Charging port type | MagSafe 3 |
| Thunderbolt 5 ports quantity | 3 |
| Intel® Thunderbolt 5 | Yes |
| Performance | |
| Ambient light sensor | Yes |
| Repairability index | 7.4 |
| Voice control | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Trackpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | German |
| Pressure sensing trackpad | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | macOS Tahoe |
| Apple Intelligence | Yes |
| Technical details | |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Repairability index | 7.4 |
| Processor special features | |
| Video encode engine | Yes |
| Video decode engine | Yes |
| Brand-specific features | |
| Brand specific technologies | Wide color (P3) |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 72.4 Wh |
| Continuous video playback time | 22 h |
| Fast charging | Yes |
| Browsing time (Wi-Fi) | 14 h |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 70 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 94 W |
| Security | |
| Fingerprint reader | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Maximum shipping altitude | 10668 m |
| Sustainability | |
| Weight & dimensions | |
| Width | 312.6 mm |
| Depth | 221.2 mm |
| Height | 15.5 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.37 kg |
| Package width | 61 mm |
| Package height | 264 mm |
| Package depth | 357 mm |