Z1MH-070-DAN/UK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
CTO Macbook Pro 14", Silver, Apple M5 Pro chip (18‑core CPU, 20‑core GPU, 16‑core Neural Engine), 64GB unified memory, 4TB SSD, Backlit Magic Keyboard with Touch ID - Danish, 96W USB-C, Nano-texture display, UK Power Supply
  • M5, M5 Pro, and M5 Max. One big, powerful family
  • A powerful platform for artificial intelligence. Smart to the core
  • Longest battery life ever in a Mac. Up to 24 hours. Hit the road, Mac
  • Live Activities and the Phone app. Stay in touch without touching your phone.
More Information
SKU Z1MH-070-DAN/UK
Manufacturer Apple
Availability Out of Stock
Product Family MacBook Pro
Product Series (M5 Pro, 2026)
MacBook Pro
Fast runs in the family.
Now with M5, M5 Pro, and M5 Max.
Design
Product typeLaptop
Housing materialAluminium
Form factorClamshell
Product colourSilver
Display
Display number of colours1.073 billion colours
Pixel density254 ppi
Display brightness1000 cd/m²
Contrast ratio (typical)1000000:1
TouchscreenNo
Display resolution3024 x 1964 pixels
Display diagonal36.1 cm (14.2")
Display glass typeNano-texture glass
Maximum refresh rate120 Hz
True Tone technologyYes
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Standard Dynamic Range (SDR) brightness1000 cd/m²
Maximum display brightness (HDR)1600 cd/m²
Display technology marketing nameLiquid Retina XDR
ProMotion technologyYes
Number of external displays supported3
Processor
Processor generationApple M 5th Gen
Processor modelM5 Pro
Processor cores18
Processor manufacturerApple
Processor familyApple M
Neural processor unit (NPU)
Neural processor unit (NPU)Apple Neural Engine (ANE)
Neural processor unit (NPU) cores16
Memory
Memory form factorOn-board
Internal memory64 GB
Storage
Storage mediaSSD
Number of SSDs installed1
SSD capacity4 TB
Card reader integratedYes
Compatible memory cardsSDXC
Total storage capacity4 TB
Total SSDs capacity4 TB
Graphics
Discrete graphics cardNo
On-board graphics card familyApple
On-board graphics card 4K supportYes
On-board graphics cardYes
On-board graphics card modelApple GPU
Discrete graphics card modelNot available
On-board graphics card cores20
On-board graphics card 6K supportYes
Memory bandwidth (max)307 GB/s
On-board GPU manufacturerApple
On-board graphics card 8K supportYes
Ray tracing accelerationYes
Audio
Number of microphones3
Number of built-in speakers6
Built-in microphoneYes
Microphone modesVoice Isolation, Wide Spectrum
Spatial audioYes
Camera
Front cameraYes
Front camera resolution (numeric)12 MP
Front camera resolution1920 x 1080 pixels
Front camera HD typeFull HD
Smart framingCenter Stage
Network
Mobile network connectionNo
Mobile network generationNot supported
Top Wi-Fi standardWi-Fi 7 (802.11be)
Wi-Fi standardsWi-Fi 7 (802.11be)
BluetoothYes
Bluetooth version6.0
Bluetooth Low Energy (BLE)Yes
Wireless networking chipApple N1
Thread networking technologyYes
Ports & interfaces
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity0
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity0
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
USB 2.0 ports quantity0
HDMI ports quantity1
Headphone outputs1
Docking connectorYes
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Charging port typeMagSafe 3
Thunderbolt 5 ports quantity3
Intel® Thunderbolt 5Yes
Performance
Ambient light sensorYes
Repairability index7.4
Voice controlYes
Keyboard
Pointing deviceTrackpad
Numeric keypadNo
Keyboard backlitYes
Keyboard languageDanish
Pressure sensing trackpadYes
Software
Operating system installedmacOS Tahoe
Apple IntelligenceYes
Technical details
Housing materialAluminium
Form factorClamshell
Product colourSilver
Sustainability certificatesENERGY STAR
Repairability index7.4
Processor special features
Video encode engineYes
Video decode engineYes
Brand-specific features
Brand specific technologiesWide color (P3)
Battery
Battery technologyLithium Polymer (LiPo)
Battery capacity72.4 Wh
Continuous video playback time22 h
Fast chargingYes
Browsing time (Wi-Fi)14 h
Power
AC adapter power96 W
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Type-C charging portYes
USB Type-C required charging power (min)70 W
USB Type-C required charging power (max)94 W
Security
Fingerprint readerYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 35 °C
Storage temperature (T-T)-25 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 90%
Operating altitude0 - 3000 m
Maximum shipping altitude10668 m
Sustainability
Weight & dimensions
Width312.6 mm
Depth221.2 mm
Height15.5 mm
Weight1.6 kg
Packaging data
Package weight2.37 kg
Package width61 mm
Package height264 mm
Package depth357 mm