Z1MM-061-UK/UK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
CTO Macbook Pro 14", Space Black, Apple M5 Max chip (18‑core CPU, 40‑core GPU, 16‑core Neural Engine), 128GB unified memory, 2TB SSD, Backlit Magic Keyboard with Touch ID - British English, 96W USB-C Power Adapter
- M5, M5 Pro, and M5 Max. One big, powerful family
- A powerful platform for artificial intelligence. Smart to the core
- Longest battery life ever in a Mac. Up to 24 hours. Hit the road, Mac
- Live Activities and the Phone app. Stay in touch without touching your phone.
| SKU | Z1MM-061-UK/UK |
|---|---|
| Manufacturer | Apple |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | MacBook Pro |
| Product Series | (M5 Max, 2026) |
MacBook Pro
Fast runs in the family.
Now with M5, M5 Pro, and M5 Max.
Fast runs in the family.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Space Black |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Display | |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| Pixel density | 254 ppi |
| Display brightness | 1000 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 3024 x 1964 pixels |
| Display diagonal | 36.1 cm (14.2") |
| Display glass type | Standard glass |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| True Tone technology | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Standard Dynamic Range (SDR) brightness | 1000 cd/m² |
| Maximum display brightness (HDR) | 1600 cd/m² |
| Display technology marketing name | Liquid Retina XDR |
| ProMotion technology | Yes |
| Number of external displays supported | 3 |
| Processor | |
| Processor generation | Apple M 5th Gen |
| Processor model | M5 Max |
| Processor cores | 18 |
| Processor manufacturer | Apple |
| Processor family | Apple M |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Apple Neural Engine (ANE) |
| Neural processor unit (NPU) cores | 16 |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 128 GB |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 2 TB |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SDXC |
| Total storage capacity | 2 TB |
| Total SSDs capacity | 2 TB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Apple |
| On-board graphics card 4K support | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Apple GPU |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card cores | 40 |
| On-board graphics card 6K support | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Apple |
| On-board graphics card 8K support | Yes |
| Ray tracing acceleration | Yes |
| Audio | |
| Number of microphones | 3 |
| Number of built-in speakers | 6 |
| Built-in microphone | Yes |
| Microphone modes | Voice Isolation, Wide Spectrum |
| Spatial audio | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Smart framing | Center Stage |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 6.0 |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Wireless networking chip | Apple N1 |
| Thread networking technology | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Docking connector | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Charging port type | MagSafe 3 |
| Thunderbolt 5 ports quantity | 3 |
| Intel® Thunderbolt 5 | Yes |
| Performance | |
| Ambient light sensor | Yes |
| Repairability index | 7.4 |
| Voice control | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Trackpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Pressure sensing trackpad | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | macOS Tahoe |
| Apple Intelligence | Yes |
| Technical details | |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Repairability index | 7.4 |
| Processor special features | |
| Video encode engine | Yes |
| Video decode engine | Yes |
| Brand-specific features | |
| Brand specific technologies | Wide color (P3) |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 72.4 Wh |
| Continuous video playback time | 22 h |
| Fast charging | Yes |
| Browsing time (Wi-Fi) | 14 h |
| Power | |
| AC adapter power | 96 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 70 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 94 W |
| Security | |
| Fingerprint reader | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Maximum shipping altitude | 10668 m |
| Sustainability | |
| Weight & dimensions | |
| Width | 312.6 mm |
| Depth | 221.2 mm |
| Height | 15.5 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.37 kg |
| Package width | 61 mm |
| Package height | 264 mm |
| Package depth | 357 mm |