We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ASUS ROG Strix G16 G615LW-S5006W Intel Core Ultra 9 275HX Laptop 40.6 cm (16") WQXGA 32 GB DDR5-SDRAM 2 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 5080 Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Home Black, Green, Grey
- An Intel® CoreTM Ultra 9 processor 275HX with 24 cores and 24 threads at up to 65W TDP
- NVIDIA® GeForce RTXTM 5080 Laptop GPU at up to 175W max TGP and a MUX Switch with NVIDIA Advanced Optimus
- An end-to-end vapor chamber paired with a sandwiched heatsink, Tri-Fan Technology, and Conductonaut Extreme liquid metal on CPU and GPU
- 16-inch 2.5K 240Hz Nebula Display. Featuring a 16:10 aspect ratio, 100% DCI-P3 coverage, and ACR technology
- 32GB DDR5 5600 RAM and 2TB PCIe Gen4 SSD, both easily upgradable thanks to a tool-less access design
- Brand new chassis design with a full-surround Aura RGB light bar across the main chassis
| SKU | G615LW-S5006W |
|---|---|
| EAN | 4711387863053 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | ROG |
| Product Series | Strix G16 |

The Need For Speed
Game with confidence thanks to Windows 11 Home and Intel® Core™ Ultra 9 processor 275HX. Backed up by the serious gaming muscle of NVIDIA® GeForce RTX™ 5080 Laptop GPU and 32GB of DDR5-5600 RAM, the 2025 Strix G18 has the perfect amount of power to keep you gaming at peak performance. With additional features like NVIDIA® Advanced Optimus, the latest DLSS 4 enhancements, a 2TB PCIe Gen 4 SSD, the Strix G16 is truly a force to be reckoned with.

ROG Nebula Display
You can’t beat the enemy if you don’t see them coming. The Strix G16 boasts an ultra-fast 2.5K 240Hz Nebula display with a 3ms response time, ensuring you’ll always get the jump on your opponent. A 16:10 panel with 500 nits of brightness and 100% DCI-P3 coverage, the Strix G16 has incredible color accuracy with pixel-perfect precision even in the most frenetic firefights. We’ve also added a brand new ACR (Ambient Contrast Ratio) film, with two layers that cut down on glare to increase contrast for more vibrant visuals, as well as improving off-angle viewing for when you might have a spectator.
The Strix G16 features an Intel® Core™ Ultra 9 processor 275HX boasting up to a 65W TDP with 8 Performance-cores and 16 Efficient-cores, paired with an NVIDIA® GeForce RTX™ 5080 Laptop GPU (1334 AI TOPS) with a max TGP of 175W, ensuring flawless AAA gaming experiences while making resource-intensive tasks like programming and rendering effortless and seamless.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Volt Green |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Gaming |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black, Green, Grey |
| Introduction year | 2025 |
| Display | |
| HD type | WQXGA |
| Panel type | IPS-Level |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Display response rise/fall | 3 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision |
| Colour gamut | 100% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Processor | |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor cache | 36 MB |
| Processor model | 275HX |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Processor cores | 24 |
| Processor threads | 24 |
| Motherboard chipset | Intel HM870 Express |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 9 |
| Processor base power | 55 W |
| Maximum turbo power | 160 W |
| Efficient-core base frequency | 2.1 GHz |
| Performance-core base frequency | 2.7 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.4 GHz |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 16 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 36 TOPs |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| GPU performance up to | 8 TOPs |
| Memory | |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | No |
| Total storage capacity | 2 TB |
| Total SSDs capacity | 2 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Audio system | Smart Amp |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 5 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 5 | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel HM870 Express |
| Repairability index | 9.9 |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Keyboard backlit zone | Per-key RGB |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Bundled software | Xbox Game Pass for PC_3 months (*Terms and exclusions apply. Offer only available in eligible markets for Xbox Game Pass for PC. Eligible markets are determined at activation. Game catalog varies by region, device, and time.) |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required, McAfee 30 days |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Technical details | |
| Market positioning | Gaming |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black, Green, Grey |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Repairability index | 9.9 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 90 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
| AC adapter power | 380 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 19 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, User |
| Face recognition | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 354 mm |
| Depth | 268 mm |
| Height (front) | 2.28 cm |
| Height (rear) | 3.08 cm |
| Weight | 2.73 kg |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | Smart Amp |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |