We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ATEN HDBaseT SF/UTP CAT 6 Cable; 305M, Frequency up to 400 MHz
SKU
2L-2910
- Optimized for multiple distributions including HD video, audio, Ethernet, power and control
- Certified to meet performance requirements set by HDBaseT Alliance
- Supports sweep frequency up to 400 MHz
- Supports up to 4K data transmission
- Conductor material: 23 AWG bare copper
- Outer shielded material: AI Mylar tape
- Braid wire: tinned copper
- Flame test UL 1685 (CM rated), RoHS compliant
- Compatible with ATEN HDBaseT extenders and splitters
- Regulatory:
- • PoE: IEEE 802.3af (PoE)/ IEEE 802. 3at (PoE+)
- • Electrical Transmission: ANSI/TIA-568-C.2 (2009), ISO/IEC 11801 (Edition 2.2), IEC 61156-5 (Edition 2.1)
- • Material and Construction: UL 444, CSA 22.2 NO.214
| Cable length | 305 m |
|---|---|
| Connector 2 | No |
| Connector 1 | No |
| Cable shielding | SF/UTP (S-FTP) |
| SKU | 2L-2910 |
| EAN | 4719264645495 |
| Manufacturer | ATEN |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The 2L-2910 is a twisted pair cable engineered for optimum signal transmission at resolutions up to 4K including digital and analogue data, audio, and video applications. The cable supports sweep frequency up to 400 MHz and has been verified to meet performance requirements set by the HDBaseT Alliance.
The 2L-2910 supports long distance connections while safeguarding transmission quality. The outer metal layer and the braid protect signal transmissions from electromagnetic interference and reduce the impact caused by electrical noise.
The 2L-2910 utilizes SF/UTP design with four unshielded 23 AWG twisted pair conductors. Among the four unshielded twisted pair conductors, there is one cross filler to reduce cross talk. Most importantly, the cable meets the requirements set by ANSI/ TIA-568-C.2 (2009) ensuring high performance in electrical transmission.
The 2L-2910 supports long distance connections while safeguarding transmission quality. The outer metal layer and the braid protect signal transmissions from electromagnetic interference and reduce the impact caused by electrical noise.
The 2L-2910 utilizes SF/UTP design with four unshielded 23 AWG twisted pair conductors. Among the four unshielded twisted pair conductors, there is one cross filler to reduce cross talk. Most importantly, the cable meets the requirements set by ANSI/ TIA-568-C.2 (2009) ensuring high performance in electrical transmission.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Connector shielding | Yes |
| Connector shield material | Aluminium |
| Conductor material | Copper |
| Frequency | 400 MHz |
| AWG wire size | 23 |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | SF/UTP (S-FTP) |
| Cable type | Crossover cable |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Connector contacts plating | Copper |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 305 m |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | No |
| Connector 1 gender | No |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 19.6 kg |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Wooden drum |
| Package weight | 20.4 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Blue |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | SF/UTP (S-FTP) |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Connector contacts plating | Copper |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 305 m |
| Other features | |
| Master (outer) case net weight | 19.6 kg |
| Cable type | Crossover cable |
| Package type | Wooden drum |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 20.4 kg |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 408 mm |
| Master (outer) case length | 408 mm |
| Master (outer) case height | 288 mm |
| Master (outer) case net weight | 19.6 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |