We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Broadcom LPe36000-M64 FC Host Bus Adapter Internal Fiber 28900 Mbit/s
SKU
LPE36000-M64
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
1 Port 64GFC Short Wave Optical – LC SFP+, PCIe Gen4 x8
| Connectivity technology | Wired |
|---|---|
| Host interface | PCI Express |
| Interface | Fiber |
| Maximum data transfer rate | 28900 Mbit/s |
| SKU | LPE36000-M64 |
| EAN | 0706947011672 |
| Manufacturer | Broadcom |
| Availability | Out of Stock |
Applications continue to grow in size and scale and, to support them, enterprises are increasingly turning to new server technologies that contain hundreds of processor cores as well as high-performance storage solutions including low-latency NVMe all-flash arrays (AFAs). NVMe can significantly increase the performance of storage area networks (SANs), making the selection of high-speed networking technology the critical element for achieving maximum system-wide performance.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| PCI version | 4.0 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Interface | Fiber |
| Host interface | PCI Express |
| Connectivity technology | Wired |
| Bandwidth | |
| Maximum data transfer rate | 28900 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Green |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Network | |
| Maximum data transfer rate | 28900 Mbit/s |
| Design | |
| Product colour | Green |
| Certification | Australia(RCM Class A), BSMI RoHS Compliant, China RoHS Compliant, EU (Low Voltage Directive), EU RoHS compliant, Europe CE Mark, Japan(VCCI Class A), Korea (KCC Class A), North America (FCC/ICES Class A, UL/CSA Recognized), Taiwan(BSMI Class A), UKCA Mark |
| Internal | Yes |
| Component for | Server |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 167.6 mm |
| Depth | 68.9 mm |
| Packaging content | |
| Mounting brackets included | Yes |
| Packaging data | |
| Mounting brackets included | Yes |
| Certificates | |
| Certification | Australia(RCM Class A), BSMI RoHS Compliant, China RoHS Compliant, EU (Low Voltage Directive), EU RoHS compliant, Europe CE Mark, Japan(VCCI Class A), Korea (KCC Class A), North America (FCC/ICES Class A, UL/CSA Recognized), Taiwan(BSMI Class A), UKCA Mark |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |