We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brocade 1GE Copper network transceiver module SFP
SKU
XBR-000190
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
SFP, 1.25Gbit/s, RJ-45, 100m, Cat5, 1 Pack
| Interface type | SFP |
|---|---|
| SKU | XBR-000190 |
| EAN | 8592978246181 |
| Manufacturer | Brocade |
| Availability | Out of Stock |
High Reliability and Optimized Performance
Brocade transceiver modules undergo rigorous testing and are optimized for Brocade 8Gb products to maximize performance, reduce power consumption, and help ensure the highest availability of mission-critical applications.
Brocade transceiver modules undergo rigorous testing and are optimized for Brocade 8Gb products to maximize performance, reduce power consumption, and help ensure the highest availability of mission-critical applications.
| Network | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Copper |
| Networking standards | IEEE 802.3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Interface type | SFP |
| Technical details | |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Compliance certificates | RoHS |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Performance | |
| SFP transceiver type | Copper |
| Networking standards | IEEE 802.3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Interface type | SFP |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Features | |
| Certification | UL/CSA 60950, CDRH Class 1 |
| Power | |
|---|---|
| Input voltage | 3.3 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 13.7 mm |
| Depth | 66 mm |
| Height | 14 mm |
| Certificates | |
| Certification | UL/CSA 60950, CDRH Class 1 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |