We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brocade 8G FC LWL 10km 1 Pack network transceiver module Fiber optic SFP+ 1310 nm
SKU
XBR-000153
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
SFP, 8.5Gbit/sec, SM, 1310nm, 10km, LC, 1 Pack
| Interface type | SFP+ |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | XBR-000153 |
| EAN | 4056572670147 |
| Manufacturer | Brocade |
| Availability | Out of Stock |
High Reliability and Optimized Performance
Brocade transceiver modules undergo rigorous testing and are optimized for Brocade 8Gb products to maximize performance, reduce power consumption, and help ensure the highest availability of mission-critical applications.
Brocade transceiver modules undergo rigorous testing and are optimized for Brocade 8Gb products to maximize performance, reduce power consumption, and help ensure the highest availability of mission-critical applications.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125 µm |
| Duplex system | Full |
| Interface type | SFP+ |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Features | |
| Hot-swap | Yes |
| Certification | UL/CSA 60950, CDRH Class 1 EN 60590, EN 60825 Class 1 |
| Power | |
| Input voltage | 3.3 V |
| Certificates | |
| Certification | UL/CSA 60950, CDRH Class 1 EN 60590, EN 60825 Class 1 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Network | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Interface type | SFP+ |
| Weight & dimensions | |
| Width | 14.8 mm |
| Depth | 56.7 mm |
| Height | 12.4 mm |
| Technical details | |
| Hot-swap | Yes |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125 µm |
| Duplex system | Full |
| Compliance certificates | RoHS |
| Ports & interfaces | |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |