We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brocade 8G FC SWL 1 Pack network transceiver module Fiber optic SFP+ 850 nm
SKU
XBR-000163
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
mini SFP, 8.5Gbit/sec, MM, 850nm, LC, 1 Pack
| Interface type | SFP+ |
|---|---|
| SKU | XBR-000163 |
| EAN | 5054444402987 |
| Manufacturer | Brocade |
| Availability | Out of Stock |
High Reliability and Optimized Performance
Brocade transceiver modules undergo rigorous testing and are optimized for Brocade 8Gb products to maximize performance, reduce power consumption, and help ensure the highest availability of mission-critical applications.
Brocade transceiver modules undergo rigorous testing and are optimized for Brocade 8Gb products to maximize performance, reduce power consumption, and help ensure the highest availability of mission-critical applications.
| Network | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Interface type | SFP+ |
| Technical details | |
| Hot-swap | Yes |
| Wavelength | 850 nm |
| Compliance certificates | RoHS |
| Ports & interfaces | |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Performance | |
| Hot-swap | Yes |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Wavelength | 850 nm |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Interface type | SFP+ |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Features | |
| Hot-swap | Yes |
| Certification | UL/CSA 60950, CDRH Class 1 EN 60590, EN 60825 Class 1 |
| Power | |
|---|---|
| Input voltage | 3.3 V |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 100 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 11.7 mm |
| Depth | 56.4 mm |
| Height | 10.2 mm |
| Certificates | |
| Certification | UL/CSA 60950, CDRH Class 1 EN 60590, EN 60825 Class 1 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |