We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother LC-1100HYBK Ink cartridge black high-capacity, 900 pages ISO/IEC 24711 19ml for Brother MFC 6490 C
SKU
LC1100HYBK
Login for pricing
In Stock:
12 available
The Brother LC1100HYBK High Yield Black Ink Cartridge – Single Pack. Prints 900 A4 pages.
- Prints 900 A4 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Capacity | 900.00 |
| Colour | black |
| Content (ml) | 19.00 |
| SKU | LC1100HYBK |
| EAN | 4977766659819 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Specially designed for optimum printing performance, this genuine Brother LC1100HYBK High Yield Ink Cartridge in Black ensures you get high quality documents every time you print. Our easy to install replacement cartridges will help reduce waste and lower your costs, whilst producing sharp and crisp documents that won’t smudge or fade.
Compatible Printers: Brother MFC-5890 CN, Brother MFC-6890 CDW, Brother DCP-6690 CW, Brother MFC-5895 CW, Brother MFC-6690 CW, Brother MFC-6490 CW, Brother MFC-6890 CW
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 900 pages |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Philippines |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Capacity cartridge | 900 sheets |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Philippines |
| Capacity cartridge | 900 sheets |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | No |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 85 mm |
| Weight | 61 g |
| Height | 145 mm |
| Depth | 24 mm |
| Package weight | 97 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 86 x 26 x 123 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 97 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 86 x 26 x 123 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Other features | |
| Capacity cartridge | 900 sheets |
| Country of origin | Philippines |
| Package dimensions (WxDxH) | 86 x 26 x 123 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | Philippines |
| Pallet gross height | 15.7 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 306 kg |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
You may also be interested in
| Product |
Brother LC-1100HYBK Ink cartridge blac...
Login for pricing
|
Canon 8190A002/BCI-15BK Ink cartridge...
Login for pricing
|
Popular
Epson C13T07114H10/T0711H Ink cartridg...
Login for pricing
|
Hot Product
Canon 2971B001/CL-513 Printhead cartri...
Login for pricing
|
Bestseller
Canon 2969B001/PG-512 Printhead cartri...
Login for pricing
|
Recommended
Canon 8049B001/PGI-555PGBKXXL Ink cart...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC1100HYBK
|
8190A002
|
C13T07114H10
|
2971B001
|
2969B001
|
8049B001
|
| Manufacturer |
Brother
|
Canon
|
Epson
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
| Brand compatibility |
Brother
|
Canon
|
Epson
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Supply type |
Single pack
|
Multi pack
|
Multi pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





