We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother LC-1220BKBP2DR Ink cartridge black twin pack, 2x300 pages ISO/IEC 24711 Pack=2 for Brother DCP-J 525
SKU
LC1220BKBP2
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
The Brother LC1220BKBP2 Black Ink Cartridge – Twin Pack. Each cartridge prints 300 pages.
- Each cartridge prints 300 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cartridges
- Prevents waste to save you paper, time and money
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Capacity | 300.00 |
| Colour | black |
| Brand compatibility | Brother |
| SKU | LC1220BKBP2 |
| EAN | 5014047562877 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Time to refill the black ink in your Brother printer? Then you need this genuine Brother LC1220BKBP2 Ink Cartridge Twin Pack. It means you can replace your black ink cartridge now, plus have a spare to hand the next time you need one.
Compatible Printers: Brother MFC-J 435 W, Brother MFC-J 625 DW, Brother MFC-J 430 Series, Brother DCP-J 725 DW, Brother MFC-J 430 W, Brother MFC-J 835 DW, Brother DCP-J 925 DW, Brother DCP-J 525 W, Brother MFC-J 825 DW
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Twin pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 2 |
| Brand compatibility | Brother |
| Black ink page yield | 300 pages |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Malaysia |
| Compatibility | DCPJ925DW DCP-J525W MFCJ625DW MFCJ825DW MFCJ430W DCPJ725DW |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Malaysia |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 58 mm |
| Weight | 106 g |
| Height | 177 mm |
| Depth | 121 mm |
| Package weight | 162 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 162 g |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Products per pallet | 1216 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 304 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Malaysia |
| Pallet gross height | 16.3 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 38 pc(s) |
| Pallet gross weight | 192.8 kg |
| Products per pallet | 1216 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 304 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Other features | |
| Country of origin | Malaysia |