We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother LC-127XLVALBP Ink cartridge multi pack Bk,C,M,Y, 4x1.2K pages ISO/IEC 24711 Pack=4 for Brother MFC-J 4510
SKU
LC127XLVALBP
Login for pricing
In Stock:
1 available
The Brother LC127XLVALBP Black, Cyan, Magenta and Yellow Ink Cartridges Multipack. Each cartridge prints 1,200 pages.
- Each cartridge prints 1,200 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using Brother LC127XL / LC125XL original high yield ink cartridges protects your printer warranty
| Printing colours | Black,Cyan,Magenta,Yellow |
|---|---|
| Capacity | 1200.00 |
| Colour | black cyan magenta yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| SKU | LC127XLVALBP |
| EAN | 5014047563430 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video View Video |
Ensure that replacing your genuine Brother ink cartridges is as hassle-free and affordable as possible by purchasing this High Yield LC127XLVALBP Multipack. The pack contains black, cyan, yellow and magenta LC127 cartridges, all designed to help you get the best from your Brother printer.
Compatible Printers: Brother DCP-J 4110 W, Brother DCP-J 4110 DW, Brother MFC-J 4310 DW, Brother MFC-J 4410 DW, Brother MFC-J 4610 DW, Brother MFC-J 4710 DW, Brother MFC-J 4510 DW
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Multi pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 1200 pages |
| Black ink page yield | 1200 pages |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | Yes |
| Compatibility | - MFC-J4510DW |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Quantity outer carton | 4 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Technical details | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Quantity outer carton | 4 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 70 mm |
| Weight | 198 g |
| Height | 178 mm |
| Depth | 216 mm |
| Package weight | 294 g |
| Package type | Blister |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 294 g |
| Package type | Blister |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Products per pallet | 544 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 136 pc(s) |
| Other features | |
| Quantity outer carton | 4 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Pallet gross height | 16.4 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 17 pc(s) |
| Pallet gross weight | 169.9 kg |
| Products per pallet | 544 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 136 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Brother LC-127XLVALBP Ink cartridge mu...
Login for pricing
|
New
Epson C13T612100/T6121 Ink cartridge f...
Login for pricing
|
Bestseller
Epson C13T603100/T6031 Ink cartridge f...
Login for pricing
|
Epson C13T606100/T6061 Ink cartridge f...
Login for pricing
|
Popular
Epson C13T606200/T6062 Ink cartridge c...
Login for pricing
|
Hot Product
Epson C13T612200/T6122 Ink cartridge c...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC127XLVALBP
|
C13T612100
|
C13T603100
|
C13T606100
|
C13T606200
|
C13T612200
|
| Manufacturer |
Brother
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
N/A
|
Photo black
|
Photo black
|
Photo black
|
Cyan
|
Cyan
|
| Brand compatibility |
Brother
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Supply type |
Multi pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|




