We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother LC-225XLMBP Ink cartridge magenta Blister, 1.2K pages ISO/IEC 24711 11.8ml for Brother MFC-J 4420/5320
SKU
LC225XLMBP
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
The Brother LC225XLMBP Magenta High Yield Ink Cartridge – Single Pack. Prints 1,200 pages.
- Prints 1,200 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
| Printing colours | Magenta |
|---|---|
| Capacity | 1200.00 |
| Colour | magenta |
| Content (ml) | 11.80 |
| SKU | LC225XLMBP |
| EAN | 5014047566912 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Out of Stock |
| Product Videos |
View Video View Video |
The high yield LC225XLMBP promises vibrant colours every time you print. With this magenta ink cartridge you can reduce downtime and boost productivity, whilst ensuring you get crisp colours even in the most demanding of environments. As it’s a high yield cartridge, the LC225XLMBP lasts longer than a standard cartridge but offers the same excellent quality results.
Compatible Printers: Brother MFC-J 4420 DW, Brother MFC-J 5320 DW, Brother MFC-J 4620 DW, Brother DCP-J 4120 DW, Brother MFC-J 5625 DW, Brother MFC-J 4425 DW, Brother MFC-J 5620 DW, Brother MFC-J 5600 Series, Brother MFC-J 5720 DW, Brother MFC-J 4625 DW
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 1200 pages |
| Printing colours | Magenta |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | Brother DCP-J4120DW, MFC-J4420DW, MFC-J4620DW, MFC-J5320DW, MFC-J5620DW, MFC-J5720DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Paper dimensions | A4 |
| Page yield footnote | ISO / IEC 24711 |
| Package type | Blister |
| Technical details | |
| Printing colours | Magenta |
| Paper dimensions | A4 |
| Package type | Blister |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 36 mm |
| Weight | 49 g |
| Height | 178 mm |
| Depth | 122 mm |
| Package weight | 85 g |
| Package type | Blister |
| Print quality | |
|---|---|
| Page yield footnote | ISO / IEC 24711 |
| Packaging data | |
| Package weight | 85 g |
| Package type | Blister |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 168 pc(s) |
| Other features | |
| Paper dimensions | A4 |
| Page yield footnote | ISO / IEC 24711 |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Pallet gross height | 16.5 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 21 pc(s) |
| Pallet gross weight | 147 kg |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 168 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |