We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother TN-1090 toner cartridge 1 pc(s) Original Black
SKU
TN1090
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Brother TN-1090, 1500 pages, Black, 1 pc(s)
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Brand compatibility | Brother |
| Type | Original |
| Supply type | Single pack |
| SKU | TN1090 |
| EAN | 4977766760300 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Out of Stock |
Brother TN-1090. Black toner page yield: 1500 pages, Printing colours: Black, Quantity per pack: 1 pc(s)
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Black toner page yield | 1500 pages |
| Compatibility | HL-1222WE, HL-1223WE, DCP-1622WE, DCP-1623WE |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Printing colours | Black |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Print quality | |
| Printing colours | Black |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Compatibility | HL-1222WE, HL-1223WE, DCP-1622WE, DCP-1623WE |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Weight & dimensions | |
| Products per pallet | 240 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 17 cm |
| Pallet gross weight | 150 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 240 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |