We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother TN-625XLC Toner-kit cyan high-capacity, 4.5K pages ISO/IEC 19752 for Brother HL-L 8430/8570
SKU
TN625XLC
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Brother TN625XLC cyan toner cartridge - single pack. Prints up to 4,500 pages.
- Tested to ISO standards to meet the highest safety requirements
- Cyan toner printing up to 4,500 pages in accordance with ISO/IEC 19798
- 100% EPS free packaging for easy recycling
- Expertly engineered and rigorously tested to keep your printer performing at its best
- Keep your printer warranty secure with Brother genuine supplies
- Designed with the latest colour management technology to deliver perfect print quality every time
| SKU | TN625XLC |
|---|---|
| EAN | 4977766843560 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Out of Stock |
High quality supplies are essential for achieving outstanding print results. The Brother TN625XLC cyan laser toner cartridge delivers vibrant colour and sharp text. Whether you are printing presentations, or documents it enhances overall print quality.Brother takes the environment into account throughout the entire product lifecycle. This cartridge consists of up to 14% PCR plastic and is designed to be remanufactured, helping to reduce landfill waste.Genuine Brother TN625XLC laser toner cartridge - worth it every time.
Compatible Printers: Brother HL-L 8570 CDW, Brother MFC-L 8970 CDW, Brother MFC-EX 570, Brother MFC-EX 575, Brother HL-L 8430 CDWT, Brother HL-L 8430 CDW, Brother DCP-L 8630 CDW, Brother MFC-L 8930 CDW, Brother MFC-EX 570 Series, Brother MFC-L 8730 CDW, Brother HL-L 8400 Series
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Colour toner cartridges quantity | 1 |
| Colour toner page yield | 4500 pages |
| Compatibility | HL-L8430CDW, HL-L8570CDW, MFC-L8730CDW, MFC-L8970CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Printing colours | Cyan |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 90 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 300 mm |
| Package depth | 184 mm |
| Package weight | 893 g |
| Weight | 505 g |
| Package width | 128 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 368 mm |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Printing colours | Cyan |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 184 mm |
| Package weight | 893 g |
| Package width | 128 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 368 mm |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Package type | Box |
| Product colour | Black |
| Compatibility | HL-L8430CDW, HL-L8570CDW, MFC-L8730CDW, MFC-L8970CDW |
| Other features | |
| Product colour | Black |