We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother TN-627BK Toner-kit black ultra High-Capacity, 10K pages ISO/IEC 19752 for Brother HL-L 8570
SKU
TN627BK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Brother TN627BK black toner cartridge - single pack. Prints up to 10,000 pages.
- Tested to ISO standards to meet the highest safety requirements
- Ultra high yield black toner printing up to 10,000 pages in accordance with ISO/IEC 19798
- 100% EPS free packaging for easy recycling
- Expertly engineered and rigorously tested to keep your printer performing at its best
- Keep your printer warranty secure with Brother genuine supplies
- Designed with the latest colour management technology to deliver perfect print quality every time
| SKU | TN627BK |
|---|---|
| EAN | 4977766843638 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Out of Stock |
High quality supplies are essential for achieving outstanding print results. The Brother TN627BK black laser toner cartridge delivers vibrant colour and sharp text. Whether you are printing presentations, or documents it enhances overall print quality.Brother takes the environment into account throughout the entire product lifecycle. This cartridge consists of up to 14% PCR plastic and is designed to be remanufactured, helping to reduce landfill waste.Genuine Brother TN627BK laser toner cartridge - worth it every time.
Compatible Printers: Brother MFC-EX 570 Series, Brother HL-L 8570 CDW, Brother MFC-EX 570, Brother MFC-L 8970 CDW, Brother MFC-EX 575
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Black toner page yield | 10000 pages |
| Compatibility | HL-L8570CDW, MFC-L8970CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Printing colours | Black |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 90 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 300 mm |
| Package depth | 184 mm |
| Package weight | 990 g |
| Weight | 602 g |
| Package width | 128 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 368 mm |
| Print quality | |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 184 mm |
| Package weight | 990 g |
| Package width | 128 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 368 mm |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Package type | Box |
| Product colour | Black |
| Compatibility | HL-L8570CDW, MFC-L8970CDW |
| Other features | |
| Product colour | Black |