We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother TN-900BKTWIN Toner-kit black twin pack, 2x6K pages ISO/IEC 19798 Pack=2 for Brother HL-L 9200/MFC-L 9550
SKU
TN900BKTWIN
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Brand compatibility | Brother |
| Capacity | 6000.00 |
| Colour | black |
| SKU | TN900BKTWIN |
| EAN | 4977766735131 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Out of Stock |
Black Toner Cartridge
Approximately 12,000 pages in accordance with ISO / IEC19798 (2 units toner 6,000 pages each).
Approximately 12,000 pages in accordance with ISO / IEC19798 (2 units toner 6,000 pages each).
Compatible Printers: Brother MFC-L 9550 CDW, Brother HL-L 9300 CDWTT, Brother HL-L 9200 CDWT, Brother MFC-L 9550 CDWT
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Black toner page yield | 12000 pages |
| Compatibility | MFC-L9550CDWT, HL-L9200CDWT |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Page yield footnote | ISO / IEC19798 |
| Layers per pallet | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 72 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 166 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height | 340 mm |
| Package weight | 1.69 kg |
| Weight | 1.08 kg |
| Package type | Box |
| Products per pallet | 72 pc(s) |
| Print quality | |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1.69 kg |
| Package type | Box |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Page yield footnote | ISO / IEC19798 |
| Package type | Box |
| Country of origin | China |
| Layers per pallet | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 72 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Compatibility | MFC-L9550CDWT, HL-L9200CDWT |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| Page yield footnote | ISO / IEC19798 |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.4 cm |
| Pallet gross weight | 138.5 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 72 pc(s) |
| Layers per pallet | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 72 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |