We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cables Direct Cat5e UTP 0.25m networking cable Violet
SKU
RJ-600-HV
| Cable length | 0.25 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable standard | Cat5e |
| SKU | RJ-600-HV |
| EAN | 5055781231636 |
| Manufacturer | Cables Direct |
| Availability | Out of Stock |
Category 5e cable is a twisted pair high signal integrity cable type often referred to as Cat5e. Most cables are unshielded, relying on the twisted pair design for noise rejection, some are shielded. Often used in computer networks such as Ethernet.
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Violet |
| Cable standard | Cat5e |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 0.25 m |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | ISO/IEC 11801, EN 50288, TIA/EIA-568-B.2 3P |
| Features | |
| Product colour | Violet |
| Cable standard | Cat5e |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Certification | ISO/IEC 11801, EN 50288, TIA/EIA-568-B.2 3P |
| Cable length | 0.25 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |