We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cables Direct Rj-45/Rj-45 1m Cat5e networking cable Black U/UTP (UTP)
SKU
UT-RA101
| Cable length | 1 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | UT-RA101 |
| EAN | 5055781225598 |
| Manufacturer | Cables Direct |
| Availability | Out of Stock |
The straight to right angled Cat5e cable is ideal for situations where space is limited or angled connectors are prefered. The position of the cable from the angle will either be going up or going down depending on the position of the port it is going in. If the position of the latch on the cable is pointing down, the cable will point upwards. If the position of the latch on the cable is pointing upwards, the cable will point downwards...
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable length | 1 m |
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| AWG wire size | 26 |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable length | 1 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |