We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products 646831 power distribution unit (PDU) 6 AC outlet(s) 1U Black
SKU
646831
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
19" PDU LCS³, 1 U, 6 x 2P+E, German standard, 16 A 1P MCB
| SKU | 646831 |
|---|---|
| EAN | 0656747397967 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
19” Basic PDU with protection devices
- MCB and RCBO support with projecting edges to avoid accidental breakdown
- 3 m power supply cord with 16 A 2P+E French/German plug
German standard
- 6 outlets and a 16 A single pole Micro Circuit Breaker
- MCB and RCBO support with projecting edges to avoid accidental breakdown
- 3 m power supply cord with 16 A 2P+E French/German plug
German standard
- 6 outlets and a 16 A single pole Micro Circuit Breaker
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Basic |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 1U |
| Housing material | Aluminium |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Cable length | 3 m |
| Power | |
| Nominal input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.1 kg |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |